Hónapokig nem ült össze a Magyar Akkreditációs Bizottság, csúszhat számos új egyetemi szak elindítása Felsőoktatás
Székács Linda

Hónapokig nem ült össze a Magyar Akkreditációs Bizottság, csúszhat számos új egyetemi szak elindítása

A négy hónapon át tartó "szünet" miatt csúszhat a keresztféléves és a jövő szeptemberben induló új szakok akkreditációja.

Márciustól júniusig nem működött a Magyar Felsőoktatási Akkreditációs Bizottság - tájékoztatta az egyetemek vezetőit a MAB elnöke

A hvg.hu birtokába jutott információk szerint Csépe Valéria elnök június 28-án írt levelet a magyar felsőoktatási intézmények rektorainak, amiben azt írta: a húszfős testület tagjainak mandátuma február végén lejárt, ezért a magyar felsőoktatás működését befolyásoló, a magyar egyetemeken folyó képzések külső minőségbiztosításáért felelős MAB azóta nem működött.

Február óta tehát nem akkreditáltak szakindításokat, alapításokat és egyetemi tanári kinevezéseket. Ilyen pályázatokat ráadásul legközelebb csak januárban lehet majd leadni.

A lap szerint a helyzetet végül egy jogszabály rendezte, ami szerint a MAB új tagjainak kijelölésére október 31-ig nem kerül sor. Addig a már kinevezett, lejárt mandátumú tagok megbízatása hosszabbodik. Az első ülést június 28-án tartották meg és elkezdték az értékelési folyamatokat. Csépe Valéria ugyanakkor a feltorlódott ügyek és a nyár miatt a rektorok türelmét kérte.

A HVG megkeresésére a MAB igazgatója, Mosolygóné dr. Gődény Ágnes megerősítette, hogy Csépe Valéria valóban küldött levelet a megbízott rektoroknak, de ennek tartalmáról nem adott tájékoztatást.

Az új szakok indítása és alapítása egyébként az Oktatási Hivatal jogköre, de azok minőségét a MAB ellenőrzi. Ugyanakkor korábban volt már példa arra, hogy MAB-határozat nélkül is döntés született, ez viszont nem jellemző.

Egy névtelenséget kérő forrás szerint a négy hónapos leállás nem érinti a már meghirdetett, szeptembertől induló képzéseket, de a februárban induló keresztféléves, vagy a 2024/25-ös tanév szeptemberében induló képzéseket igen. Emiatt elképzelhető, hogy ezek elindítása csúszni fog.

Ez senkinek nem jó. Ez csak azt eredményezi, hogy semmi új ne történjen, ne fejlődjön a magyar felsőoktatás. Elvesztegettünk egy évet

– fogalmazott.

A felsőoktatási törvény szerint egyébként a MAB húsz tagja közül kilencet a felsőoktatásért felelős miniszter, kettőt az MTA, egyet a Magyar Művészeti Akadémia, hármat a rektori konferencia, kettő tagot a felsőoktatási intézményt fenntartó egyházi jogi személyek, egy tagot a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara, egy tagot a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája, egy tagot a Doktoranduszok Országos Szövetsége delegál.

A MAB tagja rektor vagy kancellár nem lehet.

 

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.