Első magyarként nyert felvételt a Yale színművészeti mesterképzésére Ilosvai Dorottya színművész Felsőoktatás
Székács Linda

Első magyarként nyert felvételt a Yale színművészeti mesterképzésére Ilosvai Dorottya színművész

Háromezer jelentkező közül a gödöllői Ilosvai Dóri egyike lett annak a 16 fiatalnak, akik szeptembertől az egyik legnevesebb amerikai egyetem, a Yale David Geffen School of Drama színművészeti mesterképzésén tanulhatnak. Ezzel nyomdokaiba léphet többek között Meryl Streep, Lupita Nyong'o, Paul Giamatti és sok más ismert színészóriásnak, akik szintén az intézmény falai között indították karrierjüket. Ahhoz azonban, hogy ez megvalósulhasson, Dórinak szponzorokra van szüksége. A fiatal színésznővel egy rendhagyó helyszínen, Abu Dhabiban találkoztunk és beszélgettünk.

Tengerpart, tikkasztó meleg, idilli környezet, Abu Dhabi. Az Egyesült Arab Emírségek második legnagyobb városában, egy tengerparti kávézó asztalánál olvadozva találkozok Ilosvai Dórival, aki sárga ruhában, bizonytalanul áll meg az asztalunknál és nyújtja felém a kezét.

„Akkor nem csalt a fülem, és jól hallottam a magyar beszédet!” – foglal helyet az asztalnál.

Alig néhány nappal a szabadságom előtt futott be Dóri levele az Eduline postaládájába.

Örömhír: első magyar felvétel a Yale színművészeti mester programára

– állt az e-mail tárgyában, amiben Dóri leírta; első magyar diákként felvételt nyert Amerika egyik vezető mester programjára, a Yale David Geffen School of Drama színész Master of Fine Art szakára, ösztöndíjjal.

A programba több mint háromezer jelentkező közül 16 diákot válogattak be, köztük a magyar lányt.

Néhány e-mail váltása után kiderült; nem ez Dóri első rendkívüli eredménye, hiszen már az alapképzését is a New York University Abu Dhabiban található kampuszán végzi. Éppen abban a városban, ahová hirtelen felindulásból néhány hete vettem egy olcsó repülőjegyet, és ahová egy nappal a megbeszélt találkozónk előtt megérkeztem.

Gödöllőről Amerikába, majd Abu Dhabiba

„Gödöllőről indul az én utam. Ott jártam általános iskolába és gimnáziumba is, és teljesen véletlenül ott hallottam egy lánytól, hogy kiment Amerikába a gimnáziumi évei alatt egy évre az ASSIST nevű ösztöndíjprogrammal” – meséli Dóri.

Elmondása szerint ekkor még egyáltalán nem tudott angolul, mindössze a kalandvágya és a tudásszomja vezérelte és az, hogy többet lásson a világból, hogy megragadja a kínálkozó lehetőséget.

Végül egy évet töltött egy amerikai magániskola diákjaként, megtanult angolul, az ismeretségi köre pedig egyaránt bővült amerikai diákokkal és hozzá hasonló szerencsés magyarokkal, akik részt vettek a programban. Ők tanácsolták neki, hogy folytassa tovább az épp csak megkezdett útját, és menjen külföldi egyetemre.

Dóri választása a New York University Abu Dhabi kampuszára esett annak ellenére is, hogy az intézmény inkább az akadémiai irányt képviseli, míg Dórit a művészetek, a színészkedés, a színház érdekli. Méghozzá azért, mert az intézmény nem csupán amerikai diplomát ad, de ingyenes is. A bekerülő hallgatóknak szállást és étkezést is biztosítanak, egy félévben két alkalommal állják a hazautazásuk költségeit, a diákok pedig egy évet az egyetem New Yorkban található kampuszán is eltölthetnek.

 

Mivel a magyar lányt a nyugdíjas édesanyja egyedül neveli, ezek nélkülözhetetlen szempontok voltak az egyetem kiválasztásakor. Ráadásul a felvételire is egyedül készült fel, elmondása szerint korábban nem is hallott azokról a félévente jellemzően 1-1,5 millió forintba kerülő, külföldi egyetemi tanulmányokra felkészítő programokról, amiknek köszönhetően évente több magyar diáknak is sikerül olyan neves külföldi egyetemekre bejutniuk, mint a Cambridge, az Oxford, a Harvard vagy a Columbia.

Ilosvai Dóri végül bekerült az egyetem 8 féléves filmtudományi és pszichológia alapképzésére. Igazi multikulturális közegbe, hiszen az intézménybe a világ minden tájáról, és az emirátusokból is érkeznek hallgatók.

„Nagyon sokszínű világba kóstolhattam bele, de az itt töltött idő megerősítette bennem, hogy én a jövőmet nem az akadémiai világban képzelem el, ellentétben másokkal, akik itt végeznek” – mondja.

Jövendőbeli színészként Dóri három továbbtanulási lehetőséget látott maga előtt, mindegyiket Amerikában. Az egyik a mindenki számára a művészeti képzéseiről ismert Juilliard, a másik kettő pedig a New York University Tisch School of the Arts programja és a listája legtetején álló Yale David Geffen School of Drama mesterképzése.

Barátok kanapéján, buszpályaudvarokon töltötte az éjszakákat

Dóri idén januárban az egyetem pénzügyi segítségével repült ki Amerikába az intézmények szóbeli felvételijére.

„Mivel egy magyar kisvárosból jövök, ösztöndíj nélkül nem álmodozhatok semmiféle amerikai képzésről”

– jegyzi meg szerényen.

Hogy tényleg nem egy tehetős család gyereke, azt az is bizonyítja, hogy a felvételi előtt álló napokban a barátai kanapéján húzta meg magát, ha pedig erre sem volt lehetősége, buszpályaudvarokon töltötte éjszakát. Arra pedig, hogy a felvételire való felkészüléshez segítséget kaphasson a Yale színészképzésének egy korábbi diákjától, kemény munkával gyűjtötte össze a pénzt, de még így is csak néhány online órára futotta belőle.

 

Az áldozatok azonban megtérültek. Háromezer jelentkező közül, többkörös fordulók után a jelentkezők töredékét hívták meg a Yale végső meghallgatására, köztük Dórit, aki a tanóráit Abu Dhabiból online, az időeltolódás miatt éjszaka folytatva utazott vissza Amerikába a végső fordulóra, ahol a további megpróbáltatások során a felvételt nyert diákok számát 16-ra csökkentették. Nyolc fiút és nyolc lányt ért az örömhír április közepén. Közülük 13 amerikai, egy indiai, egy ázsiai diákot, és egy magyart, Ilosvai Dórit.

Csakúgy, mint az Abu Dhabiban található egyetem, a Yale is ösztöndíjat ajánlott Dórinak, ami fedezi majd a képzési költségeit és némileg a megélhetését. Mindenre azonban ez nem lesz elég, a hallgatói vízummal érkező külföldi diákok ráadásul munkát sem vállalhatnak majd Amerikában, ha pedig megteszik, a fizetésüket felszámolják az ösztöndíj összegébe.

Mivel az édesanyja nyugdíjas, a hazai fizetések pedig labdába sem rúghatnak az amerikai megélhetési költségek mellett, Dóri egyetlen esélye arra, hogy a szeptembert már a kemény munkával megszerzett amerikai képzésen kezdhesse, ha talál szponzorokat. Erre azért lenne szüksége, hogy néha haza tudjon utazni meglátogatni a családját, fizetni tudja a kötelező biztosítást, az esetleges egészségügyi kiadásait, és hogy némi támogatással hozzájáruljanak a tanulmányaihoz, a megélhetési költségeihez.

„Nem akarok arra gondolni, hogy mi lesz, ha ez nem jön össze” – válaszolja, amikor arról kérdezem, hogy mi történik akkor, ha nem talál támogatókat.

Európában képzeli el magát

Bár a Yale színészképzésének elvégzése után ajtók tömkelege nyílna meg Dóri előtt az amerikai színházak és a filmipar irányába, a magyar lány Európában képzeli el magát, lehetőleg független európai filmekben. Erősen hisz ugyanis az itthoni független filmipar felvirágzásában, és kész segíteni is annak fejlődését a jövőben.

Szomorúan kell tehát elfogadnom, hogy egyelőre úgy tűnik, Dóri segítségével nem interjúzhatok néhány év múlva Timothée Chalamet-vel. Abban ugyanakkor mindketten egyetértünk, hogy a következő néhány évben még bármi történhet, és nem kizárt, hogy később mégis a legnagyobb amerikai színészek mellett szerepeljen.

Dóri egyébként azt mondja; a szíve igazán a színházba húz, de ez megélhetési szempontokból nem feltétlen kedvező és realisztikus elképzelés. Mivel pedig már Abu Dhabiban is a filmekről és a filmszínészetről tanult, szívesen veti bele majd magát a filmezés világába is.

Eddig azonban még hosszú út áll előtte, amihez Dóri jelenleg támogatókat keres. A részleteket ebben a cikkben találjátok:

 

Megjöttek a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint - kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on Közoktatás Székács Linda

Megjöttek a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint - kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.