Felháborodtak a Columbia Egyetem oktatói a tüntető hallgatók tömeges letartóztatása miatt Felsőoktatás
Gál Luca

Felháborodtak a Columbia Egyetem oktatói a tüntető hallgatók tömeges letartóztatása miatt

Megrémültek a Columbia Egyetem oktatói, miután a vezetőség másodjára is rendőrt hívott a tüntető diákokra, akik az egyetem Izraellel való kapcsolatainak megszakítását követelik.

A Columbia Egyetem oktatói elmondása szerint megrémültek a New York-i rendőrség kedd esti letartóztatásai miatt, amire azért került sor, mert a tiltakozó diákok elfoglalták az egyetem egyik épületét – írja a The Guardian.

"Elszörnyedve néztem, hogy a Columbia ebben a hónapban már másodszor hívja ki a rendőrséget az egyetemünkre, hogy letartóztassák hallgatóinkat. Az egyetem a helyzet minden fordulatánál az eszkalációt választotta, katasztrofális eredményekkel”

- nyilatkozta Bassam Khawaja, az egyetem egyik oktatója.

Kedd este a palesztinpárti tüntetők betörtek és elfoglalták a Columbia Egyetem főépületét. Az erőszakos behatolásra azután került sor, hogy megakadtak az intézménnyel kezdeményezett tárgyalásaik, az egyetem vezetése pedig a területükön felhúzott sátortáborok eltüntetését követelte.

Ezt követően az éjszaka folyamán az egyetem kihívta a rendőrséget, akik benyomultak az elbarikádozott épületbe, hogy eltávolítsák onnan a tüntetőket. A beszámolók szerint 21:30 után a csarnok előtt parkoló NYPD buszok tele voltak letartóztatott diákokkal, akiket elszállítottak az egyetemről.

Alvin Bragg manhattani államügyész a szerdai sajtótájékoztatón elmondta, hogy 280 letartóztatást hajtottak végre kedden a Columbiai és a New York-i egyetemen. Azt azonban nem közölték, hogy a letartóztatottak közül hányan voltak diákok. Ezzel ellentétben a WKCR, egy diákok és tanárok által működtetett egyetemi rádióállomás szerint az akadémia épületének elfoglalása alatt csak diákok tartózkodtak az épületben.

Bassam Khawaja, az egyik oktató szerint az egyetem sorra rossz döntéseket hozott a tüntetések során:

„A kormány azt mondta, hogy a tüntetések zavart okoztak és biztonsági kockázatokat jelentettek, de maga az adminisztráció zavarta meg az egyetemi életet azáltal, hogy bezárt minket, áthelyezte vagy elhalasztotta a diákok vizsgáit, rendőröket hozott a diákok letartóztatására, és felszólította a rendőrséget, hogy maradjon az egyetemen a következő két hétben az érettségiig.”

A rendőrségi akció számos oktató felháborodását váltotta ki, akik szerdán a Hamilton Hall előtt gyűltek össze, hogy kiálljanak a tüntető hallgatóik mellett.

"A történelem jó oldalán állunk. Szégyen a vezetőinkre, szégyen az adminisztrátorainkra, amiért beengedték a rendőrséget az egyetemünkre. Az Egyesült Államok része ennek a háborúnak, a mi adóink, a mi bombáink, az F-15-öseink és az Apache helikoptereink a palesztinok megölésére szolgálnak"

- mondta Rashid Khalidi Palesztin amerikai történész, a Columbia Modern Arab tanulmányok professzora.

Az észak-és közép-gázai övezetben szerdán emberek tömege gyűlt össze, hogy kifejezzék köszönetüket az amerikai egyetemi campusok diákjainak, akik a gázai háború ellen tiltakoztak.

Deir al-Balahban, Palesztina egyik városában a helyi kórház előtt orvosok, ápolók és gyerekek is táblákkal a kezükben álltak, amelyeken megköszönték a Columbia hallgatóinak kiállását.

Dr. Saad Abu Sharban, a kórház orvosa azt nyilatkozta a CNN-nek, hogy nagyon boldog, mert "az egész világon vannak olyan emberek, akik tudják, mi történik itt a Gázai övezetben”.

 

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.