Egy könnyen áttekinthető jegyzettel sokkal gyorsabban megy a tanulás, és rengeteg időt spórolhattok vele.
A Cornell-módszer kifejezetten hasznos lehet az egyetemisták számára, ugyanis nagyban megkönnyítheti az órákon leadott anyagok jegyzetelését, később pedig a tanulást és az ismétlést is. Nevét a Cornell Egyetemről kapta, ahol a módszert kifejlesztették az 1950-es években.
Előkészületek
A jegyzetelésre szánt lapot (ideális esetben A 4-es méretűt) három részre kell felosztanotok. Ehhez segítséget nyújthat az ELTE által közzétett jegyzetoldal példája:
A tökéletes jegyzet elkészítésé 5 fázisból áll, amit az 5R módszernek neveznek:
Jegyzetelés (Record)
Az első fázisban az előadás során elhangzott legtöbb tényt írjátok le a jegyzetoszlopba, áttekinthető formában.
Szűkítés (Reduce)
Az óra után amilyen hamar lehetőségetek van rá, írjatok megjegyzéseket és címszavakat a jegyzet mellé, illetve kérdéseket is feltehettek az anyaghoz kapcsolódóan.
Felmondás (Recite)
Ebben a lépésben takarjátok le a jegyzet oszlopot, és a szűkítés során leírtak alapján próbáljátok meg a saját szavaitokkal elmondani az anyagot. Ha ezzel kész vagytok, ellenőrizzétek le, hogy helyes volt-e a feleletetek vagy kihagytatok-e valamit.
Tükrözés (Reflect)
Alakítsatok ki saját „szakvéleményt” a tapasztalataitok, megfigyeléseitek és a jegyzet alapján. Vizsgáljátok meg, hogyan kapcsolódik az új anyag az eddigi ismereteitekhez, mivel értetek vele kapcsolatban egyet vagy éppen ellenkezőleg, mivel nem. Tegyetek fel magatoknak új kérdéseteket a témával kapcsolatban.
Áttekintés (Review)
A lap alján maradt üres helyre készítsetek rövid, 1-2 mondatos összegzést. Ennek segítségével később könnyebb lesz keresni a jegyzetek között és egyből látni fogjátok, hogy miről is szólt az adott témakör.
Az így elkészült jegyzeteket a félév során érdemes rendszeresen átnézni, hogy minél jobban berögződjenek az információk, így a vizsgák előtt már jóval kevesebb időt kell majd az ismétlésre szánnotok.