350-500 ezer forintos ösztöndíjakkal utazhatnak külföldre a modelváltott egyetemek hallgatói és oktatói Felsőoktatás
Székács Linda

350-500 ezer forintos ösztöndíjakkal utazhatnak külföldre a modelváltott egyetemek hallgatói és oktatói

Az első hallgatók és oktatók várhatóan 2024 őszén utazhatnak külföldre az új csereprogrammal.

Tízmilliárd forintos keretösszeg áll rendelkezésre a kormány külföldi csereprogramjára, a Pannónia Ösztöndíjprogramra - közölte a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) szerdán az MTI-vel.

Ahogy arról korábban már részletesen beszámoltunk, a január 15-én indult Pannónia Program keretein belül a kormány azoknak a modellváltott felsőoktatási intézmények hallgatóinak, oktatóinak és munkatársainak kedvezne, akiket tavaly januárban összeférhetetlenség miatt kizártak az Erasmus+ Programból, a befagyasztott forrásokat pedig a magyar kormánynak azóta sem sikerült feloldania, és egyezségre jutnia az Európai Unióval.

Az új program leírása szerint a kormány havi 350-500 ezer forintos ösztöndíjakat ígér a külföldre utazóknak, akik Hankó Balázs felsőoktatásért felelős államtitkár szerint akár a világ topegyetemeire is kijuthatnak, olyan országokba többek között, mint az Amerikai Egyesült Államok, Kanada, Dél-Korea és Új-Zéland.

Czibere Károly, a Tempus Közalapítvány (TKA) kuratóriumának elnökét idézve a KIM közölte, hogy a magasabb ösztöndíjak és a több választható ország mellett garantált kreditelismerés segíti az egyetemisták külföldi tanulmányait, a TKA kuratóriumának március 7-i döntése alapján pedig mind a 21 modellváltó egyetem részesül támogatásban. Az egyetemeket már értesítették a támogatások mértékéről és feltételeiről, így a hallgatókat arra biztatják, hogy jelentkezzenek a programra.

Az első hallgatók, oktatók és kutatók várhatóan már 2024 őszétől igénybe tudják venni a program által kínált lehetőségeket.

Eszterhai Marcell, a Hallgató Önkormányzatok Országos Konferenciájának (HÖOK) elnöke szerint ugyanakkor "az Erasmus és Horizont Programokat érintő helyzet kritikus fordulóponthoz érkezett", és ha az őszi félévben nem folytatódhatnak, az komoly hátrányt jelentene a magyar diákok számára.

"A magyar egyetemisták oktatáshoz, vagy európai hallgatói szolgáltatásokhoz való hozzáférésének korlátozása nem elfogadható" - idézték az elnököt, aki kiemelte továbbá, hogy nagy előrelépésnek tartja, hogy a hallgatók külföldi tanulmányait teljes mértékben elismerik a magyarországi egyetemek a kreditek beszámításával.

A program részleteiről és az ösztöndíjak összegeiről bővebben itt olvashattok:

 

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.