Egy arany- és egy bronzérmet szerzett az ELTE ÁJK csapata egy nemzetközi médiajogi perbeszédmondó versenyen Felsőoktatás
Székács Linda

Egy arany- és egy bronzérmet szerzett az ELTE ÁJK csapata egy nemzetközi médiajogi perbeszédmondó versenyen

Továbbjutottak az oxfordi világdöntőbe.

A 2023/2024-es tanévben kilencedik alkalommal mérettette meg magát az ELTE ÁJK csapata a leghíresebb médiajogi, szólásszabadsági és adatvédelmi nemzetközi perbeszédmondó versenyen, a Monroe E. Price Media Law Moot Court Competiton-ön, aminek a Párizsban megrendezett fordulójáról egy arany- és egy bronzéremmel tértek haza a magyar hallgatók, ezzel biztosítva a helyüket az oxfordi világdöntőben - számolt be róla az ELTE jogi kara.

"A perbeszédversenyre egy jogesetet kellett feldolgozni mind a kérelmezők (Una és OneAI), mind az ellenoldal, jelen esetben egy fiktív állam (Cero) oldaláról. A jogesetben Una, egy híres közösségi média influencer posztjainak előállításához felhasználókat utánzó, közösségi média posztokat generáló mesterséges intelligencia-vezérelt szoftvert (run-my-social-media) használt. Az egyik, szoftver által generált posztjában szolidaritását fejezte ki a szomszédos államban zajló polgárháború lázadó csoportjával. Az állam elítélte Unát és a szoftvert fejlesztő céget (OneAI) terrorizmus dicsőítéséért. Unát egy év felfüggesztett szabadságvesztésre és pénzbüntetésre ítélték, valamint egy hónapra eltiltották bármely közösségi média használatától; OneAI-nak pedig pénzbüntetés terhe mellett a szoftver működését is fel kellett függesztenie egy hónapra. Az esetben felmerülnek mind a terrorizmus, valamint mesterséges intelligencia szabályozásának kérdései, mind a szólásszabadsághoz és az információk terjesztéséhez való jog. A versenyzők a nemzetközi emberi jogi bíróságok gyakorlatának feltérképezésével érveltek a verseny bírósága előtt" - írják.

Az európai regionális fordulóra több mint harminc csapat adott le írásbeli keresetet, akik közül a legjobb 12 adhatta elő a perbeszédét Párizsban egy három tagból álló nemzetközi bírói testület előtt, akik szabadon kérdezhettek az éppen beszédet mondóktól. Az előadásra a csapatoknak 45-45 perc állt rendelkezésére.

"A csoportmérkőzések során a University of Oxford csapatát 9-0-ra, a University of Dublin csapatát szintén 9-0-ra legyőzve, míg a kijevi Taras Shevchenko National University csapatától szoros 5-4-es vereséget szenvedve bronzérmet szerzett az ELTE. A döntőben a University of Cambridge szerezte meg az első helyet, míg a második a University of Vienna lett"

- teszik hozzá.

Az írásbeli keresetek közül a magyar hallgatóké bizonyult a legjobbnak.

A verseny a legjobb 24 csapatot megmérettető világdöntővel folytatódik, amit idén a University of Oxford szervez.

A magyar csapat tagjai Darcsi Barbara, Kovács Ábel Bulcsú, Nagy Vanda és Németh Viktor, a felkészítő oktató Dr. Gosztonyi Gergely volt.

 

„A tananyag is jobban megmarad, ha valamilyen élményt vagy emléket tudnak hozzá kötni” Közoktatás Székács Linda

„A tananyag is jobban megmarad, ha valamilyen élményt vagy emléket tudnak hozzá kötni”

Bóják között szlalomozó, alagutakon átbújó macskák. Így is lehet irodalmat tanulni vagy épp kötelező olvasmányokból számot adni a Terápiás és Segítő Macskákért Alapítvány rendhagyó irodalomóráján. A tanulás így nem csak szórakoztató, de észrevétlen is lehet, és olyan gyerekek is bevonódnak az órákba, akik általában vagy nem szólalnak meg, vagy a zavaró viselkedésükről ismertek.