Irreális cél, hogy legyen magyar egyetem a globális rangsorok első százában Felsőoktatás
Székács Linda

Irreális cél, hogy legyen magyar egyetem a globális rangsorok első százában

A HVG rangsorainak összeállítója és az ELTE egyetemi docense, Fábri György szerint felesleges frusztrációt okoz és irreális cél, hogy 2030-ra legyen magyar egyetem a globális egyetemi rangsorok élén, ez viszont egyáltalán nem baj.

Az első százra nincs esélyünk, de ez egyáltalán nem baj - jelentette ki Fábri György egyetemi docens, az ELTE PPK oktatója a globális egyetemi rangsorokkal kapcsolatban a CEU Határtalan Tudás nevű sorozatának szerdai eseményén.

Az ELTE PPK Felnőttképzés-kutatási és Tudásmenedzsment Intézetének oktatója "Lesz elsőszázas magyar egyetem? / és miért nem baj, hogy nem? – magyar egyetemek pozíciói a globális rangsorokban" címmel tartott előadást az eseményen, amit rögtön azzal kezdett, hogy a kormány azon célkitűzése, ami szerint 2030-ra lesz magyar egyetem a globális felsőoktatási rangsorok első száz helyezése között, teljesen irreális.

A HVG rangsorainak összeállítója szerint ennek fő oka, hogy a globális felsőoktatási rangsorok legfőbb mutatója a publikációk száma és az intézményben oktató egyetemi tanárok, kutatók idézettsége, a magyar egyetemeknek azonban nem áll rendelkezésére annyi pénzügyi forrás, ami lehetővé teszi, hogy olyan szintű kutatásokat finanszírozzanak és végezzenek, mint a világrangsorok élén szereplő, jellemzően brit, amerikai és nyugat-európai topegyetemek. Pláne, hogy a magyar intézmények jelenleg a rangsorok 600-800. helyén szerepelnek, egyedül a Semmelweis Egyetem közelíti meg az élmezőnyt a legutóbbi 251-300. helyezésével a Times Higher Education 2024-es világranglistájában.

Fábri szerint az, hogy a kormány ezt a célt tűzte ki "felesleges frusztrációt" okoz, pláne, hogy az intézmények ki vannak téve a rangsorok összeállítóinak és azok módszertanának is, az indexek és mérőszámok pedig bizonyos esetekben akár változhatnak, és változnak is. Példaként hozott erre egy maláj intézményt, ami a 2004-ben megjelent egyik első egyetemi rangsorban az élen szerepelt, egy év múlva viszont a megváltozott módszertan miatt jelentősen visszacsúszott, ennek hatására pedig az ország oktatási minisztere lemondott és öngyilkos lett.

A szakember azt is hozzátette: azért sem érdemes azon rugózni, hogy hol szerepelnek a magyar intézmények a rangsorokban, mivel azok a "posztmodern tömegdemokráciák médiatermékei", amik arra rendkívül jók, hogy az egyetemek reklámcélként használják őket, egyéb esetben viszont - a magyar helyezések tekintetében - csak a mi " kissebbség érzetünket" növelik, az ehhez hasonló tényezőkből pedig Fábri György szerint Kelet-Európában "egyébként is jut nekünk bőven."

Volt egyébként magyar egyetem az első százban, de az mára osztrák lett - utalt a 2018-ban Bécsbe űzött, korábban budapesti székhelyű Közép-európai Egyetemre (CEU).

Támogatja a tankerület az újraválasztását annak az iskolaigazgatónak, aki megpróbálhatta eltitkolni a diákok szexuális zaklatását Közoktatás Székács Linda

Támogatja a tankerület az újraválasztását annak az iskolaigazgatónak, aki megpróbálhatta eltitkolni a diákok szexuális zaklatását

Ha még egyszer rosszat mernek mondani, akkor bajba kerülhetnek - ezt mondta az iskolaigazgató azoknak az általános iskolás diáklányoknak, akik négy évvel ezelőtt segítségért fordultak hozzá egy őket fogdosó, iskolai foglalkozáson jelenlévő férfi miatt. Az ügyben szeméremsértés miatt indult eljárás, és bár a bíróság szerint az iskola hárított, a tankerület ma már máshogy vélekedik.