Amerika, Kanada, Szíria vagy Nigéria - elindult a jelentkezés a kormány új, Erasmust helyettesítő ösztöndíjprogramjára Felsőoktatás
Székács Linda

Amerika, Kanada, Szíria vagy Nigéria - elindult a jelentkezés a kormány új, Erasmust helyettesítő ösztöndíjprogramjára

Január 15-től január 29-ig pályázhatnak a modellváltáson átesett, az Erasmus+ programból tavaly januárban kizárt egyetemek a kormány új, külföldi mobilitást támogató Pannónia Ösztöndíjprogramjára. Mutatjuk a legfontosabb részleteket.

Majdnem napra pontosan egy évvel ezelőtt sokkolta az egyetemi polgárokat az a hír, ami szerint az Európai Bizottság összeférhetetlenségre hivatkozva befagyasztotta huszonegy, korábban modellváltáson átesett magyar egyetem külföldi mobilitási programjának, vagyis az Erasmus+ és a Horizont Európa programnak a támogatásait.

Bár a tárgyalások az elmúlt egy évben folyamatosan zajlottak a magyar kormány és az Európai Bizottság között, a konfliktust egyelőre nem sikerült feloldani: hamarosan elfogy a pénz a hallgatók Erasmus-támogatásaira, a magyar kutatók pedig már a nyár folyamán is arról számoltak be, hogy nem hívják, nem vonják be őket nemzetközi kutatásokba.

Hankó Balázs felsőoktatásért felelős államtitkár ugyanakkor tavaly novemberben egy új csereprogram ötletét lengette be, többek között az ígérve, hogy a kormány egy 10 millió forintos keretösszeget szán majd közel 8 ezer diák, oktató és kutató támogatására, a havi ösztöndíjak összege pedig a 350-500 ezer forintot is elérheti.

"A Tempus Közalapítvány 2024. január 15-én hirdeti meg a pályázatot az egyetemeknek, így a diákok már jövő márciusban pályázhatnak az egyetemeiknél, hogy ősztől már részt vehessenek a csereprogramokban" - ígérte akkor az államtitkár.

Az ösztöndíjprogram pályázati felhívása pedig december közepén fel is került a Tempus Közalapítvány honlapjára, a pályázatokat 2024. január 29-én éjfélig lehet benyújtani a felsőoktatási intézményeknek.

 

@eduline.hu

Bár az Európai Bizottsággal még mindig nem sikerült megegyezni, januárban a kormány új külföldi csereprogramot indít, kifejezetten a modellváltó egyetemek hallgatói és oktatói számára. Hankó Balázs felsőoktatásért felelős államtitkárral beszélgettünk az idei Educatio Kiállításon. #educatiokiállítás #erasmus #pannoniaprogram #osztondij #magyar #magyartiktok #fidesz #fy #fyp #egyetem #palyavalasztas

♬ eredeti hang - eduline.hu
Hova, mikor, miből?

A felhívás szerint a hallgatók alap, mester, osztatlan és doktori képzés esetén is egyaránt tölthetnek hosszabb, 2-12 féléves tanulmányi célú mobilitást, vagy szakmai gyakorlatot, esetleg frissdiplomás szakmai gyakorlatot külföldi országban és intézményben, de lehetőségük van 2-3 hónapos kutatási célú mobilitáson is részt venni, továbbá 2-60 nap terjedelmű tanulmányi vagy kutatási célú külföldi tanulmányokat végezni a világ bármelyik felsőoktatási intéznényében.

Az ösztöndíjak összege a hosszabb távú, legalább 2, legfeljebb 12 hónap terjedelmű mobilitás esetében célországtól függően havi 350-400 ezer forint, rövid távú tartózkodás esetén pedig

alap, mester vagy osztatlan képzésen

  • 1-10 napig: 30.000/27.500/25.000 Ft/nap
  • 11-20 napig: 20.000/17.500/15.000 Ft/nap
  • 21-30 napig: 10.000/7.500/5.000 Ft/nap

doktori képzés esetén

  • 1-10 napig: 35.000/32.500/30.000 Ft/nap
  • 11-20 napig: 25.000/22.500/20.000 Ft/nap
  • 21-30 napig: 15.000/12.500/10.000 Ft/nap

Mindezek mellett a pályázó hallgatók akár kiválósági ösztöndíjban is részesülhetnek, ha az általuk választott külföldi intézmény a Times Higher Education, illetve a Quacquarelli Symonds nemzetközi felsőoktatási rangsorokban az első 250 hely valamelyikén szerepel. Külön kérés alapján továbbá engedélyezhető a szakrangsorokban szereplő külföldi felsőoktatási intézmények kiválósági intézményként való elfogadása is.

A kiválósági ösztöndíj összege 1-6. hónapos időszakra célországtól függően havi 450, 475 vagy 500 ezer forint, ugyanakkor hozzáteszik, hogy az érintett egyetemek minden tervezett kiválósági ösztöndíjas hallgató után egységesen 10.000.000 forint előzetes támogatást (előfinanszírozás) igényelhetnek, aminek összegéből az alábbi támogatások nyújthatók a kiválósági ösztöndíjas hallgatók számára:

  • ösztöndíj,
  • tandíj támogatása (ténylegesen felmerült költségek alapján);
  • utazási támogatás (ténylegesen felmerült költségek alapján);
  • lakhatási támogatás (ténylegesen felmerült költségek alapján).

Opcionálisan megítélhető esélyegyenlőségi kiegészítő támogatásban részesülhetnek továbbá a lebonyolító egyetem által meghatározott szempontoknak megfelelő hallgatók, aminek az összege részképzés esetén havi 100 ezer forint, rövid távú mobilitás esetén pedig napi 2500 forint.

"Minden külföldi tanulmányi időszak – ideértve a szakmai gyakorlatot is – részét kell, hogy képezze a hallgató bármely tanulmányi ciklus keretében történő, oklevélszerzésre irányuló tanulmányi programjának. A kreditszerzés és elismerés folyamatát a támogatásban részesülő intézménynek rögzíteni kell a mobilitáson részt vevő hallgató mobilitási megállapodásában, továbbá a megszerzett krediteket, avagy a mobilitás során elvégzett és teljesített tanulmányi/kutatási tevékenységet vagy szakmai gyakorlatot a küldő intézménynek meg kell feleltetnie a saját tantervi hálójának és képzési struktúrájának. Összességében tehát a hallgató mobilitási ideje alatt végzett tevékenységet a küldő intézmények el kell fogadnia és teljes mértékben meg kell feleltetnie a tantervi struktúrának, a hallgatói mobilitás idejét tekintve arányos jelleggel. A hallgatói mobilitások kizárólag kimenő mobilitások lehetnek" - teszik hozzá.

A célországok listáját az alábbi táblázatban gyűjtötték össze:

Országcsoportok

Célországok
I. országcsoport Ausztria, Belgium, Dánia, Finnország, Franciaország, Hollandia, Írország, Izland, Liechtenstein, Luxemburg, Németország, Norvégia, Svédország, Svájc, Egyesült Királyság, Egyesült Államok, Kanada, Ausztrália, Új-Zéland, Hongkong, Japán, Dél-Korea, Makaó, Szingapúr, Tajvan.
II. országcsoport Bosznia-Hercegovina, Koszovó, Montenegró, Bulgária, Csehország, Észtország, Görögország, Spanyolország, Horvátország, Olaszország, Ciprus, Lettország, Litvánia, Málta, Lengyelország, Portugália, Románia, Szlovénia, Szlovákia, Észak-Macedónia, Szerbia, Örményország, Georgia, Moldova, Szíria, Banglades, Bhután, Kambodzsa, Kína, Laosz, Maldív-szigetek, Mianmar, Nepál, Pakisztán, Srí Lanka, Afganisztán, Kirgizisztán, Tádzsikisztán, Türkmenisztán, Üzbegisztán, Irak, Jemen.
III. országcsoport Albánia, Azerbajdzsán, Bahrein, Brunei, Egyesült Arab Emírségek, Fülöp-szigetek, India, Indonézia, Irán, Jordánia, Katar, Kazahsztán, Libanon, Mongólia, Malajzia, Omán, Szaúd-Arábia, Thaiföld, Törökország, Vietnám, Kolumbia, Mexikó, Algéria, Angola, Dél-Afrika, Egyiptom, Líbia, Marokkó, Namíbia, Nigéria, Tunézia.

A pályázatokat január 29-ig lehet benyújtani a Tempus Közalapítvány számára. Az elbírálás határideje 2024. február 16, a szerződéskötések pedig 2024. márciusától kezdődnek.

"A mobilitásokban részt vevő egyetemi polgárok kiválasztását és mobilitásainak támogatását a támogatásban részesülő intézmények – a Tempus Közalapítvány felügyelete mellett – saját belső szabályrendszerük alapján végzik a pályázati felhívásban és a támogatási szerződésben meghatározott feltételek figyelembevételével, azok célkitűzései mentén, a rögzített kritériumrendszer(ek) folyamatos alkalmazása mellett" - teszik hozzá.

A pályázati felhívást, és benne az egyetemi oktatókra, kutatókra vonatkozó információkat ide kattintva éritek el.