Itt a teljes HVG-rangsor: ez a 25 legjobb magyar egyetem 2024-ben Felsőoktatás
Székács Linda

Itt a teljes HVG-rangsor: ez a 25 legjobb magyar egyetem 2024-ben

Mutatjuk a HVG Diploma 2024-es kiadványában megjelent teljes összesített egyetemi rangsort.

Továbbra is letaszíthatatlan a HVG 2024-es felsőoktatási rangsorának éléről az Eötvös Loránd Tudományegyetem, ugyanakkor a tavaly még második Szegedi Tudományegyetemet 2024-ben a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem váltja, és javított a tavalyi negyedik helyezésén a Debreceni Egyetem is: idén a bronzérmet, vagyis az összesített rangsor harmadik helyét szerezte meg.

A friss, 2025-ös felsőoktatási rangsort itt tudjátok elolvasni.

A legfontosabb tudnivalók a 2024-es felsőoktatási felvételiről

A HVG Diploma 2024-es kiadványa 2023 novemberében jelent meg, amiben az egyetemi élethez és a felvételihez hasznos, segítséget nyújtó cikkek mellett számos felsőoktatási rangsort is találtok, többek között a hazai egyetemek hallgatói kiválósági, oktatói kiválósági, képzésterületi és kari rangsorait, és természeresen az összesített egyetemi rangsort, melynek összeállításakor olyan szempontokat vettek figyelembe, mint az elsőhelyes jelentkezők száma, a felvett hallgatók pontátlaga, a nyelvvizsgával felvettek aránya, a középiskolai versenyeken szerzett helyezések száma, valamint az oktatói kiválóság, publikációk aránya.

A 2024-es listába tavalyhoz hasonlóan idén is 25 magyar felsőoktatási intézmény került be. Nem rangsorolják ugyanis a kisebb, dominánsan művészeti képzést nyújtó egyetemeket, a hitéleti képzést nyújtó intézményeket, továbbá az oktatói kiválóság szerint nem rangsorolt intézményeket sem, ahol az oktatói létszám nem éri el a 25, a hallgatói létszám pedig az 500 főt.

A teljes lista a következőképp alakult:

1. Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE)
2. Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME)
3. Debreceni Egyetem (DE)
4. Semmelweis Egyetem (SE) és a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) (holtversenyben)
6. Pázmány Péter Katolikus Egyetem (PPKE)
7. Károli Gáspár Református Egyetem (KRE) és Pécsi Tudományegyetem (PTE)
9. Budapesti Corvinus Egyetem (CORVINUS)
10. Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE)
11. Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE)
12. Pannnon Egyetem (PE)
13. Miskolci Egyetem (ME)
14. Budapesti Gazdasági Egyetem (BGE)
15. Óbudai Egyetem (OE)
16. Széchenyi István Egyetem (SZE)
17. Eszterházy Károly Katolikus Egyetem (EKKE) és Soproni Egyetem (SE)
19. Állatorvostudományi Egyetem (ATE)
20. Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem (MTSE)
21. Kodolányi János Egyetem (KJE)
22. Neumann János Egyetem (NJE)
22. Nyíregyházi Egyetem (NYE)
24. Dunaújvárosi Egyetem (DUE)
25. Budapesti Metropolitan Egyetem (METU)

 

Jelentős változás a tavalyi rangsorhoz képest csak néhány helyen látható. A tavaly még második Szegedi Tudományegyetem például idén a negyedik lett, a 2023-ban hatodik Corvinus Egyetem a 2024-es rangsorban a kilencedik helyen szerepel, az Óbudai Egyetem pedig két helyet javítva idén a 15. lett, az idei listában pedig három helyen több egyetem is osztozik.

A hetedik helyezést osztottan kapta a Károli Gáspár Református Egyetem és a Pécsi Tudományegyetem, a tizenhetedik helyen az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem és a Soproni Egyetem osztozik, a huszonkettedik helyre pedig a Neumann János Egyetem és a Nyíregyházi Egyetem került.

A legjobb egyetemek és főiskolák

A HVG Diploma 2024 kiadványban az összesített intézményi és kari listák mellett számos képzésterületi rangsort is találtok, és megnézhetitek többek között azt is, hogy hallgatói és oktatói kiválóság szempontjából mik a legjobb egyetemek és egyetemi karok.

 

 

A HVG Diploma 2024 különszámát megvásárolhatjátok az újságárusoknál, vagy akár most, ide kattintva megrendelhetitek.

Mitől függ, hogy ront vagy javít?

Ahogy azt fentebb már említettük, az összesített rangsor összeállításában fontos szerepe van többek között az első helyen jelentkező hallgatók létszámának, valamint az oktatói és a hallgatói kiválósági részrangsoroknak, amik gyakran jelentősen más képet mutatnak, mint a végleges, összesített rangsor.

Az oktatói kiválósági rangsor első helyén például a Szegedi Tudományegyetem szerepel, a hallgatói kiválóság alapján azonban idén csak a 10. helyet szerezte meg a vidéki intézmény, és hasonló a helyzet a Budapesti Corvinus Egyetemmel is, ahová bár kiváló eredményekkel, magas pontszámokkal és közel 100 százalékos nyelvvizsga aránnyal kerülnek be az elsőévesek, az oktatói kiválóság alapján ez az egyetem "csak" a 14. helyen szerepel.

A hallgatói kiválósági rangsor első tíz helyezettjét itt, az oktatói kiválóság alapján legjobb tíz egyetem listáját pedig itt nézhetitek meg: