Ezekre a magyar egyetemekre járnak a legkiválóbb hallgatók: mutatjuk a listát Felsőoktatás
Székács Linda

Ezekre a magyar egyetemekre járnak a legkiválóbb hallgatók: mutatjuk a listát

A legjobb háromban mindössze egy helycsere történt, a negyedikről viszont a tizedik helyre került az egyik legnépszerűbb vidéki egyetem a HVG Diploma 2024-es hallgatói kiválósági rangsorában.

Nemcsak az összesített rangsor első helyét szerezte meg, de a hallgatói és az oktatói kiválósági részrangsorokban is letaszíthatatlan a trónról az Eötvös Loránd Tudományegyetem a HVG Diploma 2024-es kiadványában.

A hallgatói kiválósági rangsorban az egyetemeket olyan szempontok alapján rangsorolták, mint a nappali tagozatos elsőhelyes jelentkezők száma, a felvettek pontátlaga, a nyelvvizsgával felvettek aránya, valamint a középiskolai versenyeken helyezést elért hallgatók aránya.

Mindezek alapján, míg az ELTE megőrizte a pozícióját. A második és harmadik helyen helyet cserélt egymással a Corvinus és a BME, a tavaly még negyedik Szegedi Tudományegyetem pedig idén csak a hallgatói kiválósági rangsor tizedik helyét szerezte meg. A helyére a tavaly még hatodik Semmelweis Egyetem került, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem pedig maradt az ötödik helyen az élmezőnyben.

A hallgatói kiválóság alapján a legjobb tíz magyar egyetem 2024-es listája a következőképp alakult:

  1. Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE)
  2. Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME)
  3. Budapesti Corvinus Egyetem (Corvinus)
  4. Semmelweis Egyetem (SE)
  5. Pázmány Péter Katolikus Egyetem (PPKE)
  6. Pécsi Tudományegyetem (PTE)
  7. Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE)
  8. Debreceni Egyetem (DE)
  9. Budapesti Gazdasági Egyetem (BGE)
  10. Szegedi Tudományegyetem (SZTE)

A részlistát egyébként nagyban befolyásolja a jelentkezők száma, ami minden évben az Eötvös Loránd Tudományegyetemen a legmagasabb. A 2023-as felvételiben például az ELTE-t 10 646 hallgató jelölte meg első helyen, ezzel szemben a második helyezett BME-t csak 4875-en. A felvettek pontátlagában azonban csak a negyedik lett az ELTE, a nyelvvizsgával felvett hallgatók arányában pedig a harmadik helyet szerezte meg.

A felvettek pontátlaga egyébként a Budapesti Corvinus Egyetemen a legmagasabb (462 pont), amit a(z)

  • Állatorvostudományi Egyetem (443 pont),
  • a Budapesti Műszaki Egyetem (426 pont),
  • az Eötvös Loránd Tudományegyetem (424 pont), és a
  • Semmelweis Egyetem (414 pont) követ.

A nyelvvizsgával felvett hallgatók aránya szintén a Corvinus Egyetemen a legmagasabb (99%), amit a BME (89,64%) és az ELTE (89,56%) követ. A top 10-es listát ide kattintva nézhetitek meg.

A legjobb egyetemek és főiskolák

A HVG Diploma 2024 kiadványban az összesített intézményi és kari listák mellett számos képzésterületi rangsort is találtok, és megnézhetitek többek között azt is, hogy hallgatói és oktatói kiválóság szempontjából mik a legjobb egyetemek és egyetemi karok.

 

 

 

A HVG Diploma 2024 különszámát szombattól megvásárolhatjátok az újságárusoknál, vagy akár most, ide kattintva megrendelhetitek.

Középiskolai tanulmányi versenyek

A lista összeállításakor azt is figyelembe vették, hogy a felvett diákok közül hányan értek el helyezést valamilyen rangos középiskolai tanulmányi versenyen, például az OKTV-n.

Ezek alapján a legtöbb tehetséges diák - összesen 281 fő - az Eötvös Loránd Tudományegyetemre került be, ami után 95 fővel a BME áll, majd 93 diákkal a Corvinus Egyetem. A negyedik helyen őket a Szegedi Tudományegyetem követi 52 fővel, majd 44 diákkal a Semmelweis Egyetem.

Azt, hogy hogyan alakul a tíz legjobb egyetem sorrendje a HVG Diploma 2024-es összesített egyetemi rangsorában, ebben a cikkünkben nézhetitek meg:

 

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.