Lezárult a Zeneakadémia rektori pályázata, hárman biztosan jelentkeztek rá Felsőoktatás
Tornyos Kata

Lezárult a Zeneakadémia rektori pályázata, hárman biztosan jelentkeztek rá

Lezárult a Zeneakadémia élére kiírt – második – rektori pályázat: a 2023. augusztus 21-i határidőig legalább hárman biztosan beadták a jelentkezésüket.

Ahogy arról már az Eduline-on is beszámoltunk, Vigh Andrea rektor ősszel lejáró mandátuma miatt a minisztérium pályázatot írt ki a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem élére. Ezt azonban nem csak az egyetem 171 munkatársa, de az MTA Zenetudományi Bizottsága és több szervezet is kifogásolta, hiszen a pályázatnak még maga Liszt Ferenc sem felelt volna meg.

A tiltakozást látszólag meghallva Csák János miniszter bejelentette: a korábbi pályázatot visszavonják és új, kibővített kiírást tesznek közzé. Az új pályázat végül július 21-én jelent meg, amiben, bár a jelentkezők körét az előadóművészek mellett kiterjesztik az alkotóművészekre is, le is szűkítik azokra, akik rendelkeznek a Kossuth- vagy Széchenyi-díj, a Magyar Köztársaság Kiváló Művésze, a Magyar Köztársaság Érdemes Művésze, vagy a Magyar Köztársaság Babérkoszorúja díj kitüntetések valamelyikével.

Ennek a feltételnek tehát Kutnyánszky Csaba, a Zeneakadémia jelöltje továbbra sem felel meg. Annál inkább Keller András, a Concerto Budapest karmestere, akire a hírek szerint "rászabta" a minisztérium a pályázatot, és aki júliusban Novák Katalin javaslatára, a Kossuth-díjára hivatkozva kapott egyetemi tanári címet.

Jogászokon múlik, hogy érvényes-e Kutnyánszky Csaba jelentkezése

Bár Csák János egy tévéinterjúban az előző pályázat visszavonásáról beszélt, mégsem vették le a Közszolgállás portálról egészen a szerdai jelentkezési határidőig. Az Index úgy tudja, hogy Kutnyánszky be is adta a pályázatát az elvileg visszavont felhívás alapján, amelyet a kulturális tárca érkeztetett is. Jogászoknak kell eldönteniük, hogy az első kiírás érvényesnek mondható-e, mert akkor Kutnyánszky Csaba pályázata is érvényes, és azt az első kiírás alapján kell elbírálni. Illetve az is kérdés, hogy a második pályázat, ami nem a közszolgálati állásportálon, hanem a Belügyminisztérium Rendészeti, Vezetőkiválasztási, Vezetőképzési és Továbbképzési Főosztályának közszolgálati álláspályázatai között jelent meg, érvényes-e, mert a rektori pályázatokat is az előbbin kell meghirdetni.

Tóth Péter zeneszerző is jelentkezett a pályázatra

A Keller András kihívójának is nevezhető pályázó végül Tóth Péter zeneszerző lett, aki az Indexnek elmondta: nem tekinthető az egyetem jelöltjének, hiszen nem született a támogatásáról testületi döntés, de sokan megkeresték a Zeneakadémiáról és rábeszélték, hogy induljon. Tóth Péter két cikluson keresztül volt a Szegedi Tudományegyetem Zeneművészeti Karának dékánja, Erkel Ferenc- és Bartók–Pásztory-díjas (ezek a zenei díjak a pályázat szempontjából nem számítanak), emellett érdemes művész is, ami már számít.

 

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.