Mindent a sikeres tárgyfelvételért – hogy kerüljétek el a tárgyak ütközését? Felsőoktatás
Gál Luca

Mindent a sikeres tárgyfelvételért – hogy kerüljétek el a tárgyak ütközését?

A legendák már mindenkihez eljutottak - kiléptetett a rendszer, kiestek a létszámból, emiatt halasztani kell egy félévet – a tárgyfelvételi borzalmairól. Igaz, tényleg szokás izgulni előtte, hiszen legtöbb esetben magatoknak kell összerakni az órarendet és szeretnétek, hogy minden úgy legyen, ahogy elterveztétek. Ezért most segítünk, hogy az ütközések miatt biztos ne kelljen aggódnotok.

Mindannyian - akiket sikeresen felvettek az egytemre - megkaptátok már a felvételi értesítést és vele együtt a Neptun-kódotokat is. Azért, hogy elkerüljétek a bonyodalmakat és sikeresen belépjetek a Neptunba és kezelésbe vegyétek azt, az előző cikkünkben bemutattuk, mit kell ennek kapcsán tennetek.

Ha már mindent tudtok a Neptunról, akkor itt az idő az órarendetek összerakásán is gondolkodni. Először is szükségetek lesz a tanegységlistátokra, amiről a kisokosunkban elmagyaráztuk, mit jelent pontosan.

Első lépések között az órarendtervező nagy segítséget tud nyújtani abban, hogy átlássátok, mit hova tudnátok felvenni. Itt már sok esetben felmerült az a probléma, hogy két kiválasztott óra ugyan arra az időpontra esik – tehát ütköznek egymással. Ettől nem kell azonnal megijedni.

Például, ha két kötelező tárgyról van szó, amik a következő félévre ajánlottak, előfordulhat, hogy hibásan adták meg valamelyik időpontját és – ha észreveszik a hibát – még változhat a beosztása.

Amennyiben ez nem történik meg, úgy érdemes az érintett oktatóval konzultálni, valamint felkeresni a Tanulmányi Osztályt és jelezni a problémát. Olyan esetben, mikor csak átfedés van az órák között, akkor általában elegendő csak az érintett oktatókkal megbeszélni a problémát, hogy meg lehetne-e oldani, hogy az egyikről korábban menjetek el, vagy a másikra érkezzetek később.

Fontos szerepet játszik a problémában az is, hogy van-e katalógus az órán, vagy előadás, illetve gyakorlati óráról van szó. Mindegyik lehetőség befolyásolni tudja a szervezést, viszont mindenképp fontos a tanárokat értesíteni a helyzetről.

Másik esetben, amikor nem kötelező tárgyak, hanem szabadon választható tárgyak ütköznek, vagy egy szabvál van egy kötelező óra időpontján, bármennyire rossz is, de érdemes azok helyett másik kurzust keresni. A nem kötelező tárgyakból az ilyen komplikációk elkerülése miatt mindig érdemes a lyukas óráitok időpontjaira keresni.

Érdemes figyelni az egyetemeitek facebook oldalát is, mert sokszor készítenek ajánlót az érdekesebb szabadon választható tárgyakból a felvétel előtt, és ott lehet, hogy ti is találtok olyat, ami eddig elkerülte a figyelmeteket.

 

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.