Az amerikai egyetem területén zajló felújítás során találtak rá egy több mint száz éves obszervatórium alapjaira. A jövő nyáron megkezdődő ásatásokat az egyetem régész hallgatói fogják végezni.
A Michigani Állami Egyetemen a nyár folyamán nem várt dologra bukkantak, amikor is egy obszervatórium alapjaiba ütköztek egy építkezés során - írta meg cikkében a The Guardian.
Az első vizsgálat után kiderült, hogy a megtalált épület romjai az egyetemi nyilvántartások alapján egy 140 éves obszervatórium alapja volt, amit még az 1920-as években bontottak le, és egy évszázad alatt teljesen a föld alá temettek.
Ez a felfedezés most különleges lehetőséget kínál az egyetem régész hallgatói számára. Ritkán találni az campus területein ilyen leleteket, általában egy hasonló régészeti munkához külföldre kell utazniuk a hallgatóknak. Az egyetem a kampusz régészeti projektjén - ami a föld alatti örökség védelmével foglalkozik - keresztül koordinálja majd az ásatásokat, amik várhatóan a jövő nyáron fognak elkezdődni.
„Ez a lehetőség szakmai helyszínt biztosít mind a végzős hallgatók, mind a többi egyetemista számára a régészeti terepmunka elemzésében”
- nyilatkozta Ben Akey, az egyetem doktorandusza és régésze, aki hallgatói csapatával júniusban elvégezte az obszervatórium helyszínének első felmérését.
Az intézmény kora miatt nem is lepődtek meg azon, hogy az 1855-ben alapított egyetem területén ilyen romokra bukkantak. Az obszervatóriumot 1881-ben építették, de sajnos az 1920-as években elbontották, majd később - 1969-ben - egy újat építettek, ami máig működik.
Az egyetem hallgatói azon fognak dolgozni, hogy minél több, az ásatás során előkerülő tárgyakra - ami a ceruzától az elhagyott távcső darabjáig bármi lehet - bukkanjanak, és megőrizzék azokat.
Egy olyan területen, ahol az ásatásokkal kapcsolatos tapasztalatok megszerzése elengedhetetlenek, a régészeti hallgatóknak már nem kell messzire utazniuk, hogy részt vegyenek a történelem feltárásában.