Az önköltségesek ne csüggedjenek, az államira felvettek pedig figyeljenek oda. Mindkét képzési formából át lehet kerülni a másikba, ha jól tanul az ember, vagy ha éppen az ellenkezőjét teszi. Mutatjuk, hogy mi is az az átsorolás és mi kell, hogy átkerüljünk, vagy épp bennmaradjunk.
Ösztöndíjas képzésre a legtöbb esetben jóval nehezebb bekerülni, mint önköltségesre. Magasabbak a ponthatárok és kevés a férőhely. Az egyetem első évét gyakran azzal a tervvel kezdik a hallgatók, hogy igaz, csak önköltségesre jutottak be, de majd a jó tanulmányi eredmények miatt átsorolják őket államira.
Az, hogy milyen formában kezdtétek az egyetemet nem jelenti azt, hogy véglegesen abban a finanszírozásban maradtok. Ha jól tanultok van esély átkerülni az állami támogatásba, viszont az ösztöndíjas helyeket is el lehet veszíteni, ha nem fektettek kellő energiát a tanulmányaitokba.
Fontos tudni, hogy az egyetemek az átsorolási döntést minden év július 31-ig, tanévenként csak egyszer kötelesek megtenni.
Ösztöndíjasból önköltséges
Egyetemtől és szaktól függetlenül, ha az állami ösztöndíjas hallgató nem felel meg a megszabott feltételeknek, abban az esetben az egyetem a tanév végén köteles önköltséges képzésre átsorolni.
Az automatikus fizetős képzésre való átsorolás feltételei:
- az utolsó két aktív félévben átlagban nem szerzett legalább 18 kreditet
- nem érte el az intézmény szervezeti és működési szabályzatában megállapított tanulmányi átlagot
- az állami ösztöndíjjal támogatott képzés feltételeinek vállalásáról szóló nyilatkozatát visszavonja, vagy kimerítette a rendelkezésre álló támogatott időt
Egy hallgató felsőoktatási szakképzésen, alap-vagy osztatlan képzésen és mesterképzésen összesen tizenkét féléven át tanulhat állami ösztöndíjas formában - ezen felül minden további félévet önköltséges formában tudtok elvézegni.
Fizetősből ösztöndíjasba
Ez a fajta átsorolás azért nehezebb tud lenni, ugyanis az egyetemek csak a megüresedett állami ösztöndíjjal támogatott helyekre tudnak másik hallgatókat felvenni , amihez az átsorolást előzetesen kérelmezni kell. Így azok közül is a legjobb teljesítményt elérő hallgatók kerülhetnek át, rangsorolás alapján.
Tehát csak akkor kerülhettek át ingyenes képzésbe, ha jó a teljesítményetek, kérvényezitek az átsorolást és van üres hely a szakotokon. Az átsorolási kérelmet a Neptunon keresztül lehet intézni, amihez nem kell külön nyomtatványokat kitölteni. A bekerülést állami képzésre nehezíti az a tény még, hogy ha egy év alatt az ösztöndíjasok közül senkit nem sorolnak át önköltségesre, akkor sajnos nem is tudnak másik hallgatót átvenni.
Az átsoroláshoz szükséges átlagot az egyetemek határozzák meg, így ez intézményenként eltérhet, tehát mindenképp nézzetek utána a saját tanulmányi osztályotoknál az ezzel kapcsolatos információknak.