Frissen felvett egyetemi hallgatóként sincs korán elkezdeni körülnézni, hogy milyen lehetőségeket kínál az egyetem. A szakkollégiumok lehet nem az első helyen állnak a prioritási listán, de érdemes velük megismerkedni, hiszen sok helyen örömmel várják a gólyák jelentkezését is.
Sok hallgató gondolhatja úgy, hogy az egyetem mindössze az órákra való bejárásról és a vizsgákra való készülésekből áll, köztük 1-1 szaktársakkal szervezett programmal kibővítve. Viszont ez koránt sincs így, ugyanis minden egyetem számos lehetőséget kínál a tudományos életben való komolyabb részvételre. Ha az óráidon túl szívesen foglalkoznál többet a szakod tudományával, vagy esetleg a szakdolgozat témáddal, érdemes megnézni, hogy milyen szakkollégiumok állnak a rendelkezésedre.
Mi az a szakkollégium?
A szakkollégium olyan tehetséggondozó intézmény, aminek működése sokszor magához a kollégiumhoz köthető, fő célja, hogy kiegészítse a felsőoktatásban szerzett tudást és a tanulmányok aktuális témáival foglalkozzon, ezzel igyekezve megteremteni a magas színvonal eléréséhez szükséges környezetet.
Ha el szeretnél mélyülni a tanulmányaidban, megbeszélnéd vagy megvitatnád másokkal a nézeteidet és kutatásaidat, akkor számodra is egy jó lehetőség lehet a saját egyetemeden egy ilyen kollégiumhoz való csatlakozás. Ezért összeszedtük, hogy milyen szakkollégiumok vannak Budapest legnépszerűbb egyetemein, és hogy lehet azokba bekerülni.
Eötvös Loránd Tudományegyetem
Az első és legrégebbi szakkollégium az Eötvös József Collegium, amit 1895-ben alapítottak és Budapesten az ELTE BTK, IK, TÁTK és TTK szakkollégiumaként működik. Itt az adott szak hallgatói a tanulmányuknak megfelelően a szakmai munkát különböző műhelyekben végzik, ahol az egyetem tanárai és meghívott előadók tartanak órákat.
A jelentkezéshez egy pályázat beküldése szükséges, amihez csatolni kell egy önéletrajzot, elsőéveseknek felvételi határozatot, és a legmagasabb végzettséget igazoló bizonyítvány másolatát. Emellett - ha van - az olyan szakmai eredmények dokumentumait, mint a tanulmányi verseny, nyelvvizsga-bizonyítvány, vagy akár egy szaktanári ajánlás. Jó hír a most felvettek számára, hogy a kollégium szeretettel várja a gólyák jelentkezését, amiről bővebb felvételi információkat itt találtok.
Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen
A BME-n összesen 13 szakkollégium működik. Az egyes szakkollégiumok többnyire egy szakmacsoporthoz és így egy kar tevékenységéhez kapcsolódnak. Köztük található építész, gépész, management, kommunikációs és közlekedésmérnöki szakkollégium is. Szakmai előadások és estek, kari rendezvények, konferenciák, gyárlátogatások és külföldi utak is szerepelnek a programok között.
A műszaki egyetem szakkollégiumaiba való jelentkezés változó, minden kollégium maga dönti el, milyen felvételi eljárásban kell részt vennie a jelentkezőnek, amikről a saját honlapjaikon tájékoztatnak. A BME Gépész Szakkollégium jelentkezése során a hallgatónak egy felvételi interjún kell részt venni, amit ha sikeresen teljesít egy próbaidőszak keretében kap betekintést a csoport működésébe. A KommOn BME Kommunikációs Szakkollégiumában egy rövid próbafeladat megírása szükséges annak érdekében, hogy a csoport jobban megismerje a jelentkezőt és a kreativitását, amit egy önéletrajz beküldése és egy felvételi elbeszélgetés is követ.
Budapesti Gazdasági Egyetem
A BGE három szakkollégiummal rendelkezik, "melyeknek célja közgazdasági, üzleti, ás társadalmi problémákra érzékeny, szakmailag igényes és felelős értelmiség kinevelése és a tehetséges hallgatók támogatása" – írja magáról az egyetem. Tagjaik hazai és nemzetközi versenyeken is rendszeresen képviselik egyetemüket, és a szakkollégisták aktívak a Tudományos Diákköri tevékenységekben, illetve szakmai és közösségi események szervezésében és tanulmányi versenyeken is.
A Lámfalussy Sándor Szakkollégiumba való felvételin egy kérdőív kitöltése után kétkörös interjún kell részt venniük a hallgatóknak. A kollégium minden ősszel és tavasszal hirdet tagfelvételt. Emellett lehetőség van az egyetem diákjainak tanulmányuktól fügetlenül bekerülni a külkereskedelmi kar Káldor Miklós Szakkollégiumába, ami az egyik legfiatalabb szakkollégium Budapesten. A szakmai fejlődés mellett fontosak számukra a közösségi programok, de nemzetközi lehetőségeket is kínálnak a tagoknak.
Budapesti Corvinus Egyetem
A Corvinus is számos szakkollégiummal rendelkezik, amelyek közül az EVK Szakkollégium kizárólag az egyetem elsőéves alapszakos hallgatóit várja bármely szakirányról. A felvételi folyamán az első szakasz egy írásbeli forduló, amit további szóbeli fordulók követnek, ahol a jelentkezőknek különböző gazdasági és társadalmi kérdésekben kell teljesíteniük. Ez azért fontos, hogy felmérjék a leendő tagok látásmódját, ötleteit, tájékozottságát és műveltségét.
„Az EVK célja, hogy a Budapesti Corvinus Egyetemen tanulmányokat folytató hallgatók tanrendjét kiegészítve az adott szakterület legelismertebb oktatóival megrendezett gyakorlatorientált szakmai alkalmak segítségével nemzetközi viszonylatban is kiemelkedő szaktudással rendelkező embereket képezzen” – írja bemutatkozásában a kollégium. Ezen kívül az egyetemen található még gazdaságtudományi szellemi műhely, társadalomtudományi és közgazdász szakkollégium is.
Pázmány Péter Katolikus Egyetem
A bölcsészet-és társadalomtudományi karon két szakkollégium is található. A Stephaneum Szakkollégium „arra törekszik, hogy keresztény kiművelt emberfőket képezzen a hazai tudományos, kulturális közélet számára”. Az alapszakos szakkollégiumi képzés időtartama 6 tanulmányi félév, amire legalább egy középiskolai tanár ajánlásával, egy önéletrajzzal és egy tudományos esszével lehet jelentkezni.
A LEO Szakkollégium a Pázmány első politika, közélet és nemzetközi kapcsolatokra fókuszáló szakkollégiuma. Az itteni felvételi követelménybe beletartozik legalább két lezárt félév teljesítése. Az első fordulóban egy legfeljebb 500 szó terjedelmű érvelő esszé megírása szükséges, amit a második körös szóbeli felvételi követ majd.
2023/24-es tanévben indul az Info-Bionikai Szakkollégium is, ami az egyetem tehetségprogramjának ad helyet, hogy biztosítsák a hallgatókat a képességeik mihamarabbi kibontakozásában. Ebbe a szakkollégiumba a legtöbbel ellentétben meghívás útján lehet bekerülni, így leghamarabb az első év után számíthatnak a hallgatók a felvételre. A bekerülési feltételekben szerepel a legalább 4,5-ös tanulmányi átlag, ezen kívül motivációs levél és egy szóbeli beszélgetés is.
Károli Gáspár Református Egyetem
A bölcsész és társadalomtudományi karon lévő hallgatók a Benda Kálmán Bölcsészet- és Társadalomtudományi Szakkollégiumba jelentkezhetnek alapképzésük első, illetve harmadik félévük elején. A jelentkezőknek önéletrajzot, motivációs levelet, az általuk készített és legjobbnak ítélt dolgozatát/publikációját és egy tanár ajánlását kell leadni, ami az elsőéveseknél egy középiskolai tanár ajánlását jelenti.
A felvettek csatlakozhatnak a kollégium 8 műhelyének egyikéhez, ezek: filozófia, irodalom, művészettudomány, nyelvtudomány, pszichológia, tanárképzés, társadalomtudomány és történettudomány.
Igaz, hogy a bekerülési feltételek elsőre elbizonytalaníthatják a hallgatókat, de megéri megpróbálni, hiszen számos előnnyel járhat egy szakkollégiumi tagság. Több egyetemen is a szakkollégista hallgatók ösztöndíjakban részesülhetnek, emellett betekintést nyerhetnek a tudományos életbe, versenyeken és konferenciákon vehetnek részt, amikről a megszerzett tapasztalatok a későbbiekben még előnyt jelenthetnek a számukra. Érdemes tehát az egyetem adta lehetőségeket kipróbálni és a legtöbbet kihozni azokból az évekből, amiket még hallgatóként tölthettek.