"Nyári szünet van" - őszig nem tárgyalnak a befagyasztott Erasmus forrásokról Felsőoktatás
Székács Linda

"Nyári szünet van" - őszig nem tárgyalnak a befagyasztott Erasmus forrásokról

Hiába a november 23-i határidő, Navracsics Tibor miniszter szerint legkésőbb csak szeptemberben folytatódhatnak a tárgyalások a befagyasztott uniós pénzekről.

Csak szeptemberben folytatódnak az egyeztetések a magyar kormány és az Európai Unió között - tudatta Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter az ATV-vel. A korábbi uniós biztos szerint Brüsszelben most "nyári szünet van", ezért a nyár folyamán nem folytatnak tárgyalásokat, ugyanakkor "a magyar kormány mindent teljesített" a Bizottság kérései közül, ezekről pedig Johannes Hahn költségvetési biztossal is tárgyaltak, így már csak az Európai Bizottság felelőssége, hogy megérkeznek-e, és mikor érkeznek az Erasmus-források.

A decemberben összeférhetetlenségre hivatkozva befagyasztott uniós támogatások érdekében egyébként valóban tett lépéseket a kormány, többek között azt, hogy a leginkább kifogásolt politikai jelenlétet megszüntették az egyetemek kuratóriumaiban, melynek így már nem lehetnek tagjai miniszterek, államtitkárok, helyettes államtitkárok, biztosok, de talán még a polgármesterek sem. A kurátorok mandátumának hossza egyelőre viszont még kérdéses; a magyar kormány ugyanis 6 évet javasol, ami egyszeri alkalommal meghosszabbítható újabb hat évvel, az Európai Bizottság viszont inkább 4+4 évet szeretne, de akár még a kormány ajánlatát is hajlandó elfogadni.

Ugyanakkor, ha mégsem sikerülne megegyezni, az Erasmus támogatások ebben az esetben sem vesznek el, azokat a modellváltó egyetemek helyett a nem modellváltó intézmények között osztják szét - ilyen például az ELTE, a BME, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem, de még a kormányközeli Nemzetközi Közszolgálati Egyetem is - így az ő tanulóik mehetnének sokkal nagyobb számban a külföldi csereprogramokra.

Friss:

Idő közben Johannes Hahn uniós költségvetési biztos - a magyar kormány állítását megcáfolva - a Népszavának azt mondta, nem csak a jövő évi Erasmus program van veszélyben; a diákok már idén ősszel is kimaradhatnak a programból.

Ha záros határidőn belül nem sikerül megállapodni, majd aláírni a szerződéseket az uniós támogatásokat kezelő Tempus Közalapítvány és a felsőoktatási intézmények között, akkor sok diák és tanár számára már idén ősztől megszűnik a részvétel lehetősége az Erasmus+-programban

- mondta. Az uniós biztos azt is hozzátette, nem tudja, hogyan folytassák az egyeztetéseket, mivel az egy hónapja elküldött magyar javaslatokban nincs újdonság, ezért nehéz rájuk reagálni.