Kiberbiztonsági és nukleáris jogi képzéseket indít a Széchenyi István Egyetem jogtudományi kara Felsőoktatás
Székács Linda

Kiberbiztonsági és nukleáris jogi képzéseket indít a Széchenyi István Egyetem jogtudományi kara

Az egyetem vezetősége és adjunktusai szerint ezekre azért van szükség, mert az elmúlt években megszaporodtak a kibertámadások okozta károk, továbbá a "jelenlegi energetikai környezetben fontos", hogy legyenek olyan nukleáris szakemberek, akik ismerik a jogalkotási folyamatokat.

Kiberbiztonsági és nukleáris jogi képzéseket indít a győri Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Kara. Az oktatás online formában zajlik majd, ami megkönnyíti a részvételt az egész ország területéről - derül ki az egyetem lapunknak küldött sajtóközleményéből.

Smuk Péter, az egyetem dékánja azt mondta, "a szakok meghirdetésével részben arra kívántak reagálni, hogy a vállalkozások számára a felgyorsult digitalizáció és a kibertámadások gyakorisága miatt egyre fontosabb az ezekkel kapcsolatos problémákban jártas jogi szakemberek alkalmazása", de az indokok között szerepeltek az olyan új, gyakran nemzetbiztonsági kérdéseket is felvető jogi kihívások, mint az adatvédelem, a magánszféra védelme vagy a kiberbűnözés. A dékán hozzátette: azt szeretnék, ha az új képzések révén tovább erősödne ezen témák kutatása is a karon.

Dr. Kelemen Roland egyetemi adjunktus, szakfelelős szerint a téma fontosságára utal az is, hogy az FBI adatai szerint az Amerikai Egyesült Államokban 2015 és 2021 között megduplázódott  a kibertámadások okozta kár, ami így hárommilliárd amerikai dollárról 2025-re akár 10,5 milliárd dollárra is emelkedhet. Hozzátette: ezzel kacsolatban az Európai Unió az elmúlt években számos új jogszabályt alkotott, köztük azt az új hálózatbiztonsági irányelvet is, amely előírja a kritikusnak ítélt ágazatokban tevékenykedő közepes és nagyvállalatok vezetőinek, hogy rendszeresen kiberbiztonsági képzéseken vegyenek részt és megfelelő képesítéssel rendelkező alkalmazottakat is foglalkoztassanak.

A két új képzés tárgyait a Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Karának munkatársain kívül a Gépészmérnöki, Informatikai és Villamosmérnöki Kar oktatója, valamint külső óraadók – köztük például az Európai Bizottság mellett Brüsszelben dolgozó szakember – tartják majd. A tananyagot részben a dr. Kelemen Roland és dr. Farkas Ádám, a Magyar Honvédség őrnagya, az egyetem alumnija által írt kötet jelenti majd, amely hamarosan megjelenik a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság kiadásában

- írják.

A Széchenyi István Egyetem jogi kara egyébként 2016 óta rendszeresen meghirdeti a nukleáris jogi szakjogász és a jogi szakokleveles nukleáris szakember szakirányú továbbképzéseket is, amik idén szeptembertől online formában fognak zajlani. Kecskés Gábor egyetemi decens és szakfelelős szerint erre azért van szükség, mert a "jelenlegi energetikai környezetben rendkívül fontos, hogy a szakjogászok és a jogi szakokleveles nukleáris szakemberek megismerjék azokat jogalkotási feladatokat, amelyek a nukleáris létesítmények építése, üzembe helyezése és működtetése során alapvetők."

 

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.