Biciklis nyomkövető és komposztfarm az elismert ELTE-s startup-projektek között Felsőoktatás
Tarnay Kristóf Ábel

Biciklis nyomkövető és komposztfarm az elismert ELTE-s startup-projektek között

A társadalmi vállalkozásokat térképre rakó kezdeményezés pedig a társadalmi hatásáért jutott döntőbe.

A Nemzeti, Kutatási és Fejlesztési Hivatal által életre hívott és a Nemzeti Innovációs Ügynökség szervezésében zajló Hungarian Startup University Program (HSUP) az ország első online egyetemi startup képzése, melynek célja az egyetemisták megismertetése a modern vállalkozói ismeretekkel. Ennek első félévét közel 180 ELTE-s hallgató fejezte be, döntő többségük alapszakos egyetemista, derül ki az egyetem közleményéből. Az első félév végén benyújtott one-pagerek alapján

az egyetem szakmai zsűrije ki is választotta azt a tíz ötletgazdát, akik ösztöndíjjal dolgozhattak tovább vállalkozási ötletükön a második félévben.

Ők többek között a fenntarthatóságra, a mesterséges intelligencia (MI) használatára, valamint közösségépítő- és vállalkozástámogató platformok fejlesztésére fókuszáltak. A júniusi ELTE-s záróeseményen praktikus tanácsokkal és pitchfejlesztő workshoppal várták a résztvevőket, ahol a legjobbak zsűri előtt mutatkozhattak be. A június 15-i bemutatkozó napon öt ELTE-s csapat vett részt. A júliusi EFOTT-on megrendezett Demo Day-en pedig az ország legjobb HSUP-csapatai mutatkozhattak be az innovációs ökoszisztéma szereplői, inkubátorok és befektetők előtt.

A rangos eseményre idén két ELTE-s csapat is meghívást kapott, a zsűri mindkét projektet szakmai támogatásra érdemesnek találta, így a csapatok hamarosan felvehetik a befektetőkkel a kapcsolatot. Az egyik csapat Cyclosec nevű projektje okos nyomkövetőt tenne a biciklikbe, amivel folyamatosan lehet azokat követni. A másikuk Komposztfarm projektje az élelmiszerhulladékot hasznosítaná újra, abból tápoldatot létrehozva, visszajuttatva a körforgásba azokat az anyagokat, amelyek a talaj jó minőségéért felelnek.

Ezek mellett a Tudatosan jó projekt a Social Impact Award (SIA) 2023 kilenc kiválasztott döntősének egyike lett. A SIA korai fázisban lévő társadalmi vállalkozókat támogat a társadalmi kihívásokat kezelő innovatív üzleti megoldások kidolgozásában és megvalósításában. Ennek a kezdeményésnek a célja, hogy egy platformon mutassa be az összes magyarországi, terméket előállító társadalmi vállalkozást – megkönnyítve ezzel a szervezetek és a társadalmi témákra érzékeny vásárlók helyzetét.

(Kiemelt kép: Rusznák Gábor, elte.hu)

Megjöttek a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint - kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on Közoktatás Székács Linda

Megjöttek a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint - kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.