A Semmelweis Egyetem is segíti a magyar űrhajósjelölteket Felsőoktatás
Székács Linda

A Semmelweis Egyetem is segíti a magyar űrhajósjelölteket

A Semmelweis Egyetem és az intézmény rektora, Merkely Béla is részt vesz annak a négy űrhajósjelöltnek a fizikai és egészségügyi felkészítésében, akik közül valaki hamarosan a Nemzetközi Űrállomáson tölthet egy hónapot.

A Semmelweis Egyetem is részt vesz a HUNOR Magyar Űrhajós Programban, melynek keretében négy jelölt közül fogják kiválasztani azt a magyar űrhajóst, aki részt vehet majd a Nemzetközi Űrállomáson eltölthető harmincnapos misszión - hangzott el az egyetemen a How to work in space? Challenges of astronaut training in the new space era címmel hétfőn megrendezett tudományos konferencián.

Az intézmény közleménye szerint a Semmelweis Egyetem az  asztronauták kiválasztásában, kiképzésében és egészségügyi állapotuk monitorozásában tölt be aktív szerepet, az egyetem rektora, Merkely Béla pedig a HUNOR Program Irányító Testületében az orvosi szakértői feladatokért felel.

Az űrhajósok egészségi paramétereinek monitorozására komplex telemetriás rendszert fejlesztettünk, amely a magyar űrhajós állapotáról továbbít majd élettani adatokat a Nemzetközi Űrállomásról, pl. EKG, ultrahang, EEG, stb. Ezek használatára is kiképezi őket a Semmelweis

- tette hozzá a rektor.

 

Merkely Béla tájékoztatása szerint jelenleg az űrhajósjelöltek fizikális tréningje zajlik, melynek célja az állóképesség, az izomerő és a neuromuszkuláris koordináció javítása, míg a pszichológiai képzésük a hosszú űrmissziók során tapasztalt elszigeteltségre és bezártságra készíti fel őket.

"A jelöltek most speciális testedzést kapnak személyre szabott étrend mellett. Eközben időszakos egészségi állapot felmérésen, fizikai, biomechanikai, pszichológiai teszteken vesznek részt, és folyamatos a lelki támogatásuk, pszichés képességeik fejlesztése is" - írják.

Korábban egyébként szintén a Semmelweis választotta ki az egészségügyi alkalmasságuk alapján 25 jelentkező közül azt a nyolcat, akik számára kidolgoztak egy ESA és az Amerikai Nemzeti Repülési és Űrhajózási Hivatal (NASA) irányelveit magába foglaló protokollt a jelöltek egészségügyi állapotának felmérésére és alkalmasságára a programban való részvételhez, de további speciális vizsgákhoz is hátteret biztosított a kevesebb mint egy éve létrehozott Repülő- és Űrorvostani Tanszék.

A programról, melynek célja, hogy Farkas Bertalan után ismét legyen magyar űrhajós, valamint Magyarország aktívan részt vegyen az űrkutatásban itt olvashattok bővebben.

 

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.