Kínai cégcsoporthoz került a Wekerle Sándor Üzleti Főiskola Felsőoktatás
Tarnay Kristóf Ábel

Kínai cégcsoporthoz került a Wekerle Sándor Üzleti Főiskola

Ez a kínai magánoktatási cégcsoport első nyugati befektetése, amihez a kínai állam segítsége is kellett. Azóta a Wekerle kínai karrierlehetőségeket és nyelvtanfolyamot is kínálnak, a fenntartónak egyébiránt saját kommunista pártbizottsága is van.

Bár nem kapott jelentősebb visszhangot, tavaly novemberben egy kínai cég vette meg a Wekerle Sándor Üzleti Főiskolát fenntartó céget, az új tulajdonos Hope Education Group az egyik legnagyobb felsőoktatási kínai magánoktatási cégcsoport, írta meg a hvg.hu. Azóta a Wekerle főiskola kínai karrierlehetőséget és nyelvtanfolyamot, malajziai mesterképzést és négyezer eurós ösztöndíjat is kínál egy hirdetésében, weboldala szerint kínai diákokat is várnak.

A kínai cégcsoport weboldala szerint saját pártbizottsággal rendelkezik és mindig betartotta a Kínai Kommunista Párt oktatási politikáját, odahaza fiatal marxistáknak is tart képzéseket, sőt: párttitkárokat is képeznek. 2016-ban befektetett a csoportba az Everbright Holdings, Kína egyik legrégebbi és legnagyobb állami tulajdonú pénzügyi konglomerátuma. A cikk szerint ennek köszönhetően tud külföldön befektetni a Hope Education Group.

Bár Malajziában és Thaiföldön már van intézményük, a magyarországi felvásárlás az első nyugati, európai. Ez az első, teljesen kínai tulajdonban lévő magyarországi főiskola, ugyanakkor nem akkora jelentőségű, mint a Fudan Egyetem. Amelynek azonban a sorsa bizonytalan, februárban Gulyás Gergely kancelláriaminiszter arról beszélt, mindenfajta azzal kapcsolatos tervezés megállt a beruházási stop jegyében, bár az alapítványa így is milliókat fizet ki bérre.

(Kiemelt kép: MTI / Róka Sándor)