Kiemelkedő egyetemek és évtizedes tankönyvmérleg a hét hírei között Felsőoktatás
Tarnay Kristóf Ábel

Kiemelkedő egyetemek és évtizedes tankönyvmérleg a hét hírei között

Jönnek a szóbeli érettségik és a vizsgaidőszak, folytatódnak a tiltakozások – nem csak itthon, hanem Romániában is, megtervezték a jövő évi oktatási kiadásokat és lekerült a polcokról egy ifjúsági könyv. A hét érdekesebb és fontosabb sztorijaiból válogattunk, ha valamelyikről esetleg lemaradtál volna.

Szóbelikkel folytatódik az érettségi

Érettségi: Mutatjuk a szóbeli vizsgák időpontjait – itt tartunk ugyanis már, ezúton is szorítunk mindenkinek, aki most vizsgázik. Közben pedig összeszedtük nektek, mikor tudjátok megnézni a kijavított feladatlapokat, hogyan lehet észrevételt tenni, mit tegyetek, ha esetleg valamelyik tárgyból nem lesz meg a kettes és fel kell-e tölteni a bizonyítványt a felvételi rendszerébe.

És ha már felvételi: annak is utánajártunk, kinek kell alkalmasságit tennie, mi van azokkal, akiket több helyre is felvettek a jó eredményei miatt, melyeket szintén májusban és júniusban rendeznek és akiknek valami hiányzik még a pontjai kiszámításához és mik kellenek a mesterképzésekre való jelentkezéshez. Mostanra már megkapta a hiánypótlási felszólítást, erről is összeszedtük a tudnivalókat. Akit pedig már régen felvettek, és vizsgaidőszaka lesz, az erre találja a naptárat, És persze megnézhettek nálunk egy helyen minden fontos júniusi dátumot, a nyári szünettel egyetemben.

Nemzetközi akkreditációk

Miért dobálózik néhány hazai egyetem nemzetközi rövidítésekkel? – tettük fel a kérdést, de azt is megnéztük, hogy az elsősorban a mezőnyből való kiemelkedésre használható nemzetközi minősítések mennyire „hatják meg” az egyetemistákat. Valakinek ez biztosíték, hogy megmaradnak a nemzetközi együttműködések, más abban bízik, ez növeli a diplomája értékét.

Mérlegen a tankönyvpiac

Sok helyen a szülők megrendelik a „listán kívüli” tankönyveket is, de az új NAT ezt megnehezítheti. Tíz éve, 2013 végén fogadták el azt a törvényt, mellyel mára szinte teljesen monopolizálta az állam a tankönyvellátást. Ők az ingyenességet hangsúlyozzák és elégedettek, a szakmai visszajelzések alapján viszont a minőség vegyes. Megnéztük, hogyan rendelnek „kerülő úton” a szülők a korábbi könyvekből és min nehezített az új alaptanterv.

Tiltakozások itthon és déli szomszédunknál

Hogy az oktatásért való tiltakozások nem csak nem újak, de nem is kifejezetten magyar jelenség, hogy például a pedagógusok élhetőbb bérekért küzdenek, azt jól mutatja a magyarral párhuzamosan zajló romániai helyzet. Mi mindkettőről folyamatosan beszámolunk, nem csak azért, mert a szomszédos országokban történtek már csak a határon túli magyarok okán is relevánsak idehaza, de tanulságosak a különbségek is.

A felmondott hosszúhetényi tanítónő, állami iskolába már semmiképp se menne – itt például egy olyan alsós tanító szólalt meg, aki egyetlen társával felállt, mert nem bírta a rendszert. A munkaerőhiány sajnos jól látszik a gyógypedagógusok közt is. Szakmailag és emberileg is kiváló - nyilatkozatban áll ki a balatonalmádi tantestület a múlt héten kirúgott kollégájuk mellett. Ez pedig már egy olyan történet folytatása, ahol hivatalosan a minősítésen elért nem elég jó eredmény miatt rúgtak ki egy tanárt, de mellé álló kollégái megkérdőjelezték ennek a rendszernek a kidolgozottságát.

Közben minden századik diák már osztrák iskolában tanul, mivel a szüleivel együtt kiköltözött. Csütörtökön országszerte tüntetéseket tartottak, amely a fővárosban is békés volt, bár a hivatalos rendezvény után vonulókat hamar igazoltatni kezdték a rendőrök. Tiltakozó diákok egy csoportja előtte az államfői hivatal, a Sándor-palota előtt virrasztott, azt szeretnék elérni, hogy Novák Katalin majd ne írja alá a státusztörvényt annak beterjesztése után. Népszavazást is kezdeményeztek, de ennek állásáról még, kérdésünkre azt közölték, nincs fejlemény. Megállapodás még nincs az új jogállás-tervezetről, de azt már tudni lehet, hogy jövőre az állam 629 milliárddal többet költene oktatásra, igaz, a nyáron elfogadott jövő évi költségvetés jellemzően számos kiigazításra szokott szorulni, mielőtt életbe lép.

Romániában eközben bár a kormány – ott is – bejelentett egy lépcsőzetes béremelést, harmadik ajánlatként, hogy a pedagógusok lezárják a sztrájkot, ezt sem fogadták el a szakszervezetek. Akik ugyanis 2 ezer lejes (mintegy 149 ezer forintos) béremelést várnának, mégpedig most.

Rangsorok és nemzetközi kapcsolatok

Mutatjuk a teljes rangsort – ezek a legjobb alapítványi gimnáziumok 2023-ban, cikkünkben arról is írunk, kinek érdemes ilyen intézményekbe jelentkeznie. De egy másik rangsort is mutattunk, méghozzá, hogy melyik magyar egyetemek szerepeltek jól fenntarthatósági szempontból, nemzetközi összehasonlításban – elvégre ennél kevés égetőbb kérdés van mára.

A diplomások számában egyébiránt az EU-ban növekedés tapasztalható, de hazánk egyelőre lemaradt e téren. A jó régóta pörgő Erasmus-ügy nem ezen a héten oldódott meg. A Corvinusnál például nem szívbajosak és ennek ellenére is tovább hirdetik a programot, a kormány pedig fogadkozik: minden forrást ők biztosítanak.

Renitens regények le a polcról!

A pedofiltörvény miatt levették az ifjúsági részlegről egy magyar író regényeit – írtuk meg elsők közt a héten és azóta mind a Libritől kommentálták az ügyet kérdésünkre, mind az érintett írónő elmondta, hogy élte meg, hogy egy leszbikus szál miatt egy trilógiájának például az utolsó része került máshová a könyvesboltokban, mint az első kettő.

Minden más

„Szeretnék diplomás roma lenni” – tanítónak készül Galamb Alex, az év embere, aki a mélyszegénységből kitörve hamarosan a tanítói katedrán állhat, igazi példakép. A diákok közül pedig bár sokan minden bizonnyal már lázasan keresik a nyári diákmunkát, takarítani például 1800 forintos órabérért sem jelentkezik a többség, hiába több ez, mint amennyit egy pedagógus keres.

De hogy néhány lazaságot is hozzunk nektek a végére, összeszedtünk egy gyűjtést a hazai szabadstrandokról – infláció sújtotta diákmunka-bérek és ösztöndíjak mellett nem haszontalan. A tablókat idén a Spotify, a BeReal és a Netflix uralja. És – közkívánatra – újabb kvízekkel jelentkezünk, ezúttal a világ nevezetességeiről és mindenféle koktélokról.

Szép vasárnapot és kitartást minden vizsgázónak!

(Kiemelt kép: Túry Gergely)

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.