Hamarosan magyar alapszakos kínai diákok diplomáznak Debrecenben Felsőoktatás
Tarnay Kristóf Ábel

Hamarosan magyar alapszakos kínai diákok diplomáznak Debrecenben

Van köztük, aki műfordítással, tolmácsolással foglalkozna és olyan is, aki a pekingi egyetemen oktatná a magyar nyelvet.

Már a második olyan évfolyam fog végezni a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Karán (DE BTK), ahol kínai diákok tanulnak magyarul. Mint az intézmény weboldalán írja, ezúttal 15 hallgató fog magyar alapszakos diplomát szerezni. A Pekingi Nemzetközi Tanulmányok Egyeteme ugyanis 2015-ben 20 érdeklődő középiskolással egy olyan hétéves kurzust indított, ahol három év magyarnyelv-tanulás után a diákok Magyarországon folytathatnak egyetemi tanulmányokat.

A programot magyar oktatók közreműködésével kezdték meg és 2017-ben meg is érkezett Debrecenbe az első húsz kínai diák, aki magyarul tanul. Ők egyéves magyar nyelv- és kultúra képzésben vettek részt, az órák többségét a Debreceni Nyári Egyetem tanárai tartották. A magyar szakra végül írásbeli és szóbeli felvételit követően juthattak be. Itt nyolcan le is morzsolódtak és 2022-ben először 12 kínai hallgató szerzett Debrecenben magyar alapszakos diplomát.

Idén viszont már 15 végzős hallgató áll a diplomaszerzés előtt magyarból, róluk az egyetem leírta, hogy az előzőekhez hasonlóan még Kínában magyar nevet is választottak. (Bár a képen egy férfi hallgatót sem látni, sajtós munkatársuk elmondta: nem csak nők vannak közöttük.) Ők 2016-ban érkeztek meg Debrecenbe és a 2020/21-es tanévben kezdtek a DE BTK-n tanulni. A nyelvtanulás mellett annak rendszeréről és a kulturánkról is tanulnak irodalmi és a nyelvészeti tárgyakon keresztül. Emellett részt vesznek koncerteken, fesztiválokon, nyári táborokban is, illetve az is fontos nekik, hogy a magyarok megismerjék Kínát, ezért például a Konfuciusz Intézet kurzusainak és programjainak is résztvevői.

Magyarul írt szakdolgozataik témái közt szerepelnek a görög és a kínai mitológia katasztrófatörténetei, a szecessziós plakátművészet és az óvodás irodalmi nevelés Kínában és Magyarországon. Az egyetem weboldala szerint a diplomázás után lesz, aki marad náluk mesterszakon, illetve tovább megy más európai egyetemre, műfordítással, tolmácsolással foglalkozna és olyan is, aki a pekingi egyetemen oktatná a magyar nyelvet.

(Kiemelt kép forrása: unideb.hu)