Eddig az összes egyetemi kuratóriumban kormányközeli személyek váltották a lemondó minisztereket Felsőoktatás
Székács Linda

Eddig az összes egyetemi kuratóriumban kormányközeli személyek váltották a lemondó minisztereket

Az új tagok között van, aki az első Orbán-kormány alatt államtitkár volt, mások pedig Mészáros Lőrinc cégeiben érdekeltek.

Alig több mint egy héttel újév után robbant a hír, mely szerint nem kaphatnak friss támogatásokat az Erasmus+ programból és a Horizont Európa kutatási és innovációs keretprogramból azok a magyarországi egyetemek, amelyeket közérdekű vagyonkezelő alapítvány tart fenn. A tiltás huszonegy magyar felsőoktatási intézményt érintett, többek között a Moholy-Nagy Művészet Egyetemet, a Semmelweis Egyetemet, a Szegedi Tudományegyetemet és a Corvinust is.

Az Európai Bizottság elsősorban azt kifogásolta, hogy a „modellváltó” egyetemek működése nem biztosította a közösségi források átlátható kezelését, ugyanis azokra sem a közbeszerzési, sem az összeférhetetlenségi szabályok nem vonatkoztak, ráadásul magasrangú aktív politikusok, például miniszterek és államtitkárok is bekerülhettek a vagyonkezelő testületekbe, vagyis a kuratóriumokba.

A programok jövőjéről először január 25-26-án tárgyalt az uniós biztosokkal Navracsics Tibor uniós forrásokért felelős miniszter és Varga Judit igazságügyi miniszter. Az előbbi ráadásul azt mondta, amennyiben a helyzetet nem sikerül megoldani, lemond a pozíciójáról, később pedig Brüsszelben azt is hozzátette; nem akadály, ha a minisztereknek ki kell lépniük a kuratóriumokból, a kormány pedig a jogszabályváltoztatásra is készen áll.

 

A február 9-i kormányinfón aztán Gulyás Gergely bejelentette; az összes miniszter lemondott a kuratóriumokban betöltött pozícióikról. Ez többek között Varga Judit, Lantos Csaba, Lázár János, Nagy István, Szijjártó Péter, Navracsics Tibor és Varga Mihály minisztereket érintette, a döntés értelmében viszont a párt elnökségi tagjai és a kormányközeli polgármesterek továbbra is tagjai maradhattak a vagyonkezelő alapítványoknak. Ugyanakkor előfordult az is - például Wáberer György és Szili Katalin esetében -, hogy a tisztviselők inkább a kormányzati pozícióikról mondtak le, csak hogy megtarthassák a kuratóriumi tagságukat.

Miniszterek helyett kormányközeli üzletemberek

Elsőként történtek változtatások az Óbudai Egyetemen és a veszprémi Pannon Egyetemen. Varga Mihály pénzügyminiszter helyét az Óbudai Egyetem kuratóriumában Székesfehérvár fideszes polgármestere, Cser-Palkovics András vette át, míg a megüresedett helyre márciusban Nagy Zoltán, a Gránit Bank vezérigazgató-helyettese került, amit Tiborcz István, a miniszterelnök vejének cége, a BDPST Group vásárolt meg, így az egyetem kuratóriumában továbbra is olyan tagok maradtak, akikről nehezen állítható, hogy függetlenek a kormánytól.

Hasonló helyzet állt elő a Pannon Egyetem esetében is, ahol Navracsics Tibort Birkner Zoltán, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal elnöke váltotta. Birkner amellett, hogy a tevékenységei miatt többször is kitüntetéseket kapott a kormánytól rendszeres szereplője az állami közbeszerzéseknek, a cége pedig Mészáros Lőrinc rendszeres konzorciumi partnere, a Miskolci Egyetem vagyonkezelő alapítványában pedig Varga Juditot a Fükő László, a Bosch Elektromos Szerszámgyártó Kft. gyárigazgatója váltotta, aki korábban már szintén tagja volt a kuratóriumnak, így a megüresedett helyre Világi Oszkár, a MOL-csoport vezérigazgató-helyettese került, aki az egyik leggazdagabb felvidéki magyar, a szülővárosában épült stadiont pedig Orbán Viktorral közösen látogatta meg.

Szintén kormányközeli személyek kerültek a szegedi egyetem, a MATE és a Széchenyi István Egyetem kuratóriumaiba. A Szegedi Tudományegyetemen Lantos Csaba energiaügyi minisztert Jászai Gellért, a 4iG Nyrt. elnöke váltotta, melynek leányvállalata, az Antenna Hungária Zrt. a magyar állammal közösen vásárolta fel néhány hónappal ezelőtt a Vodafone Magyarországot, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány kuratóriumában pedig Lázár János és Nagy István miniszterek helyére Éder Tamás és Potori Norbert került. Az előbbi 2001 és 2002 között a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium közigazgatási államtitkára volt, az utóbbi pedig 2011 óta kutatási igazgatója az Agrárközgazdasági Intézetnek, ami szintén állami szerv. A Széchenyi István Egyetemért Alapítvány kuratóriumába pedig Hetzmann Bélát, a Rába Járműipari Holding Nyrt. elnök-vezérigazgatóját választották meg új tagnak Szijjártó Péter helyére, aki amellett, hogy autóipari szakember, 2019 óta a Takarékbank Zrt. felügyelőbizottságának elnöke is, ami szintén Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozik.

Nem elég

Az Európai Bizottság számára a miniszterek, államtitkárok, miniszteri biztosok és kormánybiztosok lemondása nem bizonyult elégnek. A javaslatuk szerint amellett, hogy az összes köztisztviselő lemondását kérik, 4+4 évben maximalizálnák a kuratóriumi tagság időtartamát, és két évig ellehetetlenítenék azt is, hogy a posztjaikról lemondó miniszterek kuratóriumi tagok lehessenek. A javaslatot azonban az Országgyűlés igazságügyi bizottsága villámgyorsan leszavazta, ezért az ügy azóta sem oldódott meg.