A minisztérium szerint minden rendben van az állami egyetemek működésével Felsőoktatás
Eduline

A minisztérium szerint minden rendben van az állami egyetemek működésével

Az állami egyetemek támogatásáról kapott kérdést a minisztérium, a válaszból kiderül: "működésükhöz minden feltétel biztosított". Sőt, a Kulturális és Innovációs Minisztérium államtitkára azt is összeszámolta, hogy hányan jelentkeztek egyetemekre.

Tévedés, hogy az állam a fenntartásában lévő egyetemek forrásait csökkentette volna, éppen ellenkezőleg, az állami egyetemek több forráshoz jutottak idén, mint az elmúlt év során. Továbbá az elmúlt 2 évben 15-15%-os béremelést is végre tudtunk hajtani

- írta válaszában Vitályos Eszter, Kulturális és Innovációs Minisztérium államtitkára, arra a parlamenti kérdésre, hogy "az állami egyetemek megszorításaival igyekeznek kicsikarni az alapítványi modellváltást?" Hozzátette, "működésükhöz minden feltétek biztosított, alapfeladataikat továbbra is magas színvonalon látják el".

Az utóbbi hetekben, ezzel szemben nagy port kavart az egyik állami egyetem (a maradék öt darab közül) tanársegédeinek első 2023-as, "megemelt" fizetése. Az állami egyetemek tanársegédeinek alapbére alacsonyabb, mint a 2023-as minimálbér – erre hívták fel a figyelmet ELTE-s dolgozók korábban. Valóban siralmasak a fizetések, a legfiatalabb – de mesterdiplomával, nyelvvizsgákkal, doktori fokozattal, de minimum megkezdett doktori tanulmányokkal rendelkező – oktatók fizetése még a 2021-es és 2022-es emelés után is alig több, mint a magyarországi átlagbér fele. Az üggyel kapcsolatban már az egyetem hallgatói is megszólaltak: komoly bérrendezést követelnek, szerintük ugyanis a jelenlegi helyzet még azokat is eltántorítja az akadémiai pályától, akik egyébként szívesen dolgoznának tudományos pályán.

Milyen népszerűek az egyetemek?

Az államtitkár kitért a felvett hallgatók számára is, szerinte ugyanis nem igaz, hogy "a magyar fiatalok elfordulnak a felsőoktatástól". Ezt azzal próbálta alátámasztani, hogy 2021-ben és 2022-ben a jelentkezők majdnem háromnegyedét felvették egyetemre, sőt a felvettek létszámán is látszik, hogy 7,5 százalékkal volt magasabb, mint a "modellváltás előtti évben". A legtöbb egyetem modellváltása 2020-ban kezdődött és 2021-ben ment végbe, azaz, ha a felvételizők számát a 2020-as évhez hasonlítja az államtitkár, az emelkedés nyilvánvaló. Azonban árnyalja a képet, hogy 2020-ban, a kovid-járvány első hulláma alatt, 20 ezerrel kevesebben jelentkeztek egyetemre, ami akkor 19 éves negatív felvételi-rekord volt.

 

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.