A Freeszfe szerint csak "szemfényvesztés", hogy a miniszterek otthagyják az egyetemi kuratóriumokat Felsőoktatás
Eduline

A Freeszfe szerint csak "szemfényvesztés", hogy a miniszterek otthagyják az egyetemi kuratóriumokat

"Az alapítványi modell mindaddig nem biztosítja az egyetemek szabadságát, amíg a kuratóriumokat a kormány/miniszterelnök választja ki és bízza meg határozatlan időre" írta közleményében a Freeszfe.

"Fontos lépés, de önmagában csak szemfényvesztés"  a miniszterek kilépése az egyetemek kuratóriumaiból, ez a Freeszfe szerint nem elég az egyetemek függetlenségének visszaállításához.

"Az alapítványi intézmények csak akkor felelhetnek meg a szabad, független, autonóm egyetem évszázados európai ideáljának, ha a kuratóriumokba az egyetemi polgárság jelöl és választ tagokat meghatározott időintervallumra. Továbbá, ha a megválasztott tagok az egyetemi polgárság erre kijelölt bizottsága által visszahívhatók, ellenőrizhetők és számonkérhetők. Mindaddig, amíg a kormány ezeket a feltételeket nem biztosítja, ameddig az egyetemeket működtető alapítványok kuratóriumi tagjait mindenféle egyeztetés és világosan megfogalmazott szempontrendszer nélkül jelölik ki, alig számít, hány miniszter mond le a mandátumáról. Helyükre ugyanúgy beültethetők elsősorban a hatalommal lojális, nem pedig az adott egyetem polgárainak érdekeit képviselő kurátorok" - írják.

Az egyesület szerint ahhoz, hogy "ezer sebből vérző, megújulásra váró" magyar felsőoktatás fejlődni tudjon, vagy legalább visszaálljon a modellváltást megelőző szintre, megoldást kellene találni az olyan problémákra, mint az intézmények költségvetésének nyilvánossá és átláthatóvá tétele, a kuratóriumi tagság időtartamának meghatározása, a vagyonkezelő alapítványok ideológiától és politikától mentes működtetése, valamint az egyetemi szenátusok alapvető jogainak visszaállítása.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.