Több pénz jut az alapítványi egyetemek kuratóriumi tagjainak bérére, mint a rászoruló hallgatók ösztöndíjaira Felsőoktatás
Eduline

Több pénz jut az alapítványi egyetemek kuratóriumi tagjainak bérére, mint a rászoruló hallgatók ösztöndíjaira

Feltéve, ha egyáltalán vannak saját hatáskörben kiosztott ösztöndíjaik, 21 állami egyetemből ugyanis eddig még csak három rendelkezik ilyenekkel.

Kevesebb pénz jut az alapítványi ösztöndíjprogramokra, mint a kuratóriumi tagok díjazására a modellváltó egyetemeken – írta meg a 24.hu.

A lap szerint az alapítványi egyetemek vagyonkezelői évi 400, de a „szerencsésebbek” akár 800 millió forint állami támogatást is kaphatnak. Ebből fedezik többek között a működésük egy részét, a kuratóriumi és felügyelő bizottság tagjainak félmillió és 1,5 millió forint közötti bérét, és ez fedezi a modellváltó intézményekben tanuló hátrányos helyzetű vagy kiemelkedő teljesítményű hallgatóinak saját hatáskörben kiosztott ösztöndíjait is.

Bár ezeknek a hallgatóknak a támogatása az alapítványi célok között is szerepel, 21 modellváltó egyetem közül eddig csak három, a Miskolci Egyetem, az Állatorvostudományi Egyetem és a Pannon Egyetem alapítványa hirdetett ilyen ösztöndíjprogramokat, amelyekre egyébként mindhárom intézményben kisebb összeget szántak, mint a kuratóriumi tagok és vezetők tiszteletdíjaira.

A 2021-es beszámolók szerint ugyanis az Állatorvostudományi Egyetemet fenntartó Marek József Alapítvány tisztségviselői 108 millió forintot vettek fel, míg a hallgatók között ennek alig több mint ötödét, 21,75 millió osztottak szét.

Hasonló a helyzet a Pannon Egyetemért Alapítvány esetében is, ahol a „hátrányos szociális helyzetű, kiemelkedő tanulmányi, illetve tudományos, szakmai eredményt elért hallgatók” ösztöndíjaira csak 9,4 millió forintot fordítottak, a vezetők tiszteletdíjaira pedig 81 milliót. De a Miskolci Egyetemet fenntartó Universitas Miskolcinensis Alapítványnál is 65 millió forint jutott a kuratóriumi tagok és vezetők bérezésére, míg a hallgatók ösztöndíjaira „csak” 35 millió.

Az ösztöndíjak finanszírozása egyébként azért is aktuális kérdés, mert január elején az egyetemek kuratóriumaiban ülő aktív politikusok miatt az Európai Bizottság összeférhetetlenségre hivatkozva befagyasztotta a modellváltó egyetemek Erasmus+ és Horizont Európa mobilitási programok uniós támogatását.

A kormány egyébként évi 10 milliárd forintot fizet a vagyonkezelő alapítványok működtetésére. Ebből mintegy 2 milliárd forint csak a kuratóriumi és felügyelő bizottsági tagok díjazására fordítanak.