Az afgán hatóságok megvertek és őrizetbe vettek egy tanárt, aki a televízióban felszólalt, amiért a tálibok megtiltották a nőknek az egyetemi továbbtanulást - közölte pénteken a sértett munkatársa.
Decemberben Iszmail Masal az ország egyik legnagyobb magáncsatornájának, a TOLOnews afgán hírtelevíziónak adott interjújában élőben tépte szét diplomáit, hogy felszólaljon a nők tanuláshoz való joga mellett.
Az elmúlt napokban a helyi tévécsatornák azt mutatták, amint Masal - aki három kabuli magánegyetemen folytatott munkaviszonyáról is lemondott - egy könyvekkel teli kocsit tologat a főváros utcáin, és a járókelőknek ajánlja őket.
Munkatársa, Farid Ahmad Fazli pénteken az AFP francia hírügynökségnek azt mondta, hogy Masalt "kegyetlenül megverték, és a megalázott embert a tálib rendszer tagjai elcipelték". Őrizetbe vételét egy tálib tisztviselő is megerősítette. Abdul Hak Hammád, az Információs és Kulturális Minisztérium igazgatója azt írta a Twitteren, hogy Masal professzor egy ideje provokatív cselekményeket követ el a rendszer ellen. Hozzátette, hogy "a biztonsági szolgálatok vizsgálatra vitték (a férfit)".
KABUL: An Afghan university professor Ismail Mashal breaks down in Live TV Debate and tears all his degrees to protest the Taliban's ban on women rights to education. The Taliban have banned secondary and higher education for women and girls in #Afghanistan #LetHerLearn pic.twitter.com/aVWFtqaBFE
— Syed Zabiullah Langari (@syed2000) December 27, 2022
A tanárt csütörtökön tartóztatták le anélkül, hogy "bármilyen bűncselekményt elkövetett volna" - nyilatkozott Fazli. Mint mondta, könyveket adott ingyen nőknek és férfiaknak. Hozzátette, hogy még mindig őrizetben van, és nem tudni, hogy hol. A képsorok, amelyeken Masal a tévében dühödten széttépte diplomáit, gyorsan terjedtek a közösségi oldalakon.
Afganisztán mélyen konzervatív és patriarchális társadalmában ritka, hogy egy férfi a nők érdekében tiltakozzon, de a professzor hangsúlyozta, a folytatja kampányát a nők jogainak érvényesítéséért.
Korábbi ígéreteik ellenére a tálibok az iszlámnak azt a szélsőségesen szigorú értelmezését érvényesítik, amely korábbi időszakukat (1996-2001) jellemezte, és 2021 augusztusi visszatérésük óta folyamatosan szorítják ki a nőket a nyilvános térből.