Megvan a legjobb egyetemek rangsora, újra utcára vonultak a pedagógusok: a hét hírei Felsőoktatás
Eduline

Megvan a legjobb egyetemek rangsora, újra utcára vonultak a pedagógusok: a hét hírei

Megjelent a HVG felsőoktatási rangsora, újabb tüntetés volt Budapesten, újabb egyetemek hoztak takarékossági döntéseket - a hét oktatási hírei közül szemezgettünk.

Megjelent a HVG felsőoktatási rangsora

Csütörtökön megjelent a HVG Diploma 2023 kiadvány, benne a friss felsőoktatási rangsorral. Amelynek az élén idén is az Eötvös Loránd Tudományegyetem áll, a második a Szegedi Tudományegyetem, a harmadik helyen pedig a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem végzett. Hol tanulnak tovább a legjobb teljesítményű felvételizők, és hol tanít a legtöbb – tudományos fokozattal rendelkező – oktató? Itt találjátok cikkünket.

Újabb tüntetés Budapesten

Szombat délután a Pedagógusok Szakszervezete és a noÁr Mozgalom szervezett tüntetést - először átadtak egy petíciót a Belügyminisztériumnak, majd a menet a Kossuth térre vonult. Tudósításunkat itt olvashatjátok el.

Több hétre bezárják az ELTE TTK több épületét

December 5-e és február 26-a között csak temperáló fűtés lesz az Eötvös Loránd Tudományegyetem Természettudományi Karának legtöbb épületében. Ebben az időszakban „folyamatos munkavégzést” nem engedélyeznek ezekben az épületekben, a kutatók azonban dolgozhatnak, az ehhez „igénybe vehető” termeket az egyetem előre kijelölte, ott lesz fűtés. A döntés a vizsgaidőszakot is érinti, a vizsgákat külső helyszínen vagy online tartják majd meg. Cikkünket itt olvashatjátok el.

Csak december elején dönt a nyelvvizsga-előírásokról a parlament

Sok olvasónk várta a felsőoktatási törvény módosításáról a zárószavazást – ennek része a diplomakiadás nyelvi követelményeinek átírása is. Most kiderült: december elején fogadhatja el a parlament a jogszabályt, akkor lesz a zárószavazás. Cikkünket itt olvashatjátok el.

Tényleg nem tesz jót a tizenéveseknek a 8 órai iskolakezdés

A legtöbb középiskolába még mindig háromnegyed nyolcra kell beérni, pedig valójában a tizenévesek biológiai ritmusának jobban megfelelne, ha az első óra csak fél kilenckor vagy kilenckor kezdődne. A szakemberek abban ugyanis egyetértenek, hogy a tizenévesek nem azért nem alszanak el este kilenckor, mert nem akarnak – a testükben zajló hormonális változások miatt csak este tizenegy körül álmosodnak el. A témáról írt cikkünket itt olvashatjátok el.