Egyetemista kisokos: így igényelhettek diákigazolványt, ha még nem tettétek Felsőoktatás
Székács Linda

Egyetemista kisokos: így igényelhettek diákigazolványt, ha még nem tettétek

Sok egyetemen már elindult, és van, ahol szeptember 12-én kezdődik az őszi félév, ha mér nem tettétek, itt az ideje egyetemi diákigazolványt igényelni. NEK azonosító, okmányok, Neptun és matrica – így kérhetitek lépésről lépésre a kártyát, ha most kezditek az egyetemet.

A diákigazolvány-igénylés két fontos lépése:

  • 1. irány az okmányiroda

Ha még nincs NEK azonosítótok, az első lépés a diákigazolvány igényléséhez az okmányiroda, és az ennek az igénylése. Ehhez szükségetek lesz a személyi igazolványotokra, vagy egyéb érvényes személyazonosító okmányra, például útlevélre vagy jogosítványra, illetve a lakcímkártyátokra. Bármit is visztek magatokkal, nagyon fontos, hogy ezeken az azonosítókon ugyanazok az adatok szerepeljenek, amiket a Neptunban is megadtatok, vagy különben érvénytelen lesz az igénylésetek.

Az aláírás és egy - remélhetőleg előnyös - fotó után egyelőre csak egy adatlapot fogtok kapni, rajta a szükséges NEK azonosítóval, amit érdemes megőrizni, mert a diákigazolványotok elvesztése esetén 5 évig bármikor felhasználhatjátok egy új igénylésére.

  • 2. Neptun

Ha megvan a NEK azonosító, az igénylés folytatásához fel kell töltenetek a kapott nyomtatványon szereplő adatokat a Neptunba. Főleg a NEK adatlapon szereplő NEK azonosító/kód lesz fontos, ez egy 16 karakter hosszúságú azonosító kód, ez a későbbiekben még fontos szerepet fog játszani.

Az igénylést a Neptun Ügyintézés/Diákigazolvány igénylés menüpontnál tudjátok elindítani az Új felvétel nevű gombra kattintva. A megjelenő ablakba írjátok be a kapott adatlapon szereplő NEK azonosítótokat, majd az igénylés típusánál válasszátok ki az Első igénylés opciót.

Amennyiben egyszerre több szakot is végeztek, a Képzés mezőbe annak a képzésnek a nevét kell beírnotok, amelyikkel elindítottátok a diákigazolvány igénylését, a Másodlagos intézmény mezőt pedig csak akkor kell kitöltenetek, ha egy másik egyetem hallgatói is vagytok. Ha csak egy szakra jártok, értelemszerűen annak a nevét kell beírnotok.

Persze nagyon fontos, hogy egyes intézmények diákigazolvány-igénylésének menete eltérő lehet, erről mindenképp tájékozódjatok a saját egyetemeteken.

+1. várakozás

Ha a tanulmányi ügyintézők a feltöltés után mindent rendben találnak a feltöltött adataitokkal, nincs más dolgotok, mint várni, hogy megérkezzen a várva várt kártya, amit mindenkinek a lakcímére postáznak.

Mivel az igénylés kezdete és a postázás között hetek is eltelhetnek, amíg nem érkezik meg az igazolvány, a tanulmányi osztályon, vagy egyes egyetemeken online igényelhettek egy 60 napig érvényes adatlapot, ami a diákigazolványotok megérkezéséig helyettesíti a műanyag kártyát, és biztosítja az azzal járó kedvezményeket.

Érvényesítés

Ahhoz, hogy a diákigazolványotok valóban érvényes legyen, és ne büntessenek meg titeket, be kell mennetek majd a tanulmányi osztályra az aktuális félévre vonatkozó érvényesítő matricáért, mert ennek megléte nélkül nem vagytok jogosultak a kedvezményekre. Nagyon fontos, hogy minden félévben új matricát kell kérnetek, hiszen az előző féléves matricák ősszel csak október 31-ig, tavasszal pedig márciusig 31-ig érvényesek.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.