Elengedik a diákhitelek egy részét az Egyesült Államokban Felsőoktatás
Eduline/MTI

Elengedik a diákhitelek egy részét az Egyesült Államokban

Tíz, illetve húszezer dollárral csökken a diákhitel-tartozások zöme, a költségvetés ezzel mintegy 300 milliárd dolláros bevételről mond le.

A Fehér Ház közleménye szerint a kormány 10 ezer dollárral (több mint 4 millió forinttal) csökkenti azoknak a szövetségi diákhitel-tartozását, akik évente 125 ezer dollárnál (körülbelül 50 millió forint) kevesebbet keresnek. A hátrányos helyzetű családból származó diákoknak, akik a Pell Ösztöndíj nevű diáksegélyben részesülnek, 20 ezer dollárral kevesebbet kell törleszteniük hitelükből.

A közlemény kiemeli, hogy a magas jövedelműek - ez a jövedelmek felső 5 százalékát jelenti - nem kapnak visszafizetési kedvezményt. Számukra, illetve a fennmaradó diákhitelek adósai számára a törlesztési moratóriumot az év végéig meghosszabbították.

A program az adósságelengedés mellett felső összeghatárt is megállapít a havi törlesztési részletekre.

A számítások szerint, ha minden adós igényli a kedvezményt, akkor a 43 millió adósból nagyjából 20 millióan teljesen megszabadulnak a további törlesztési kötelezettségüktől. Az oktatási minisztérium adatai szerint ma az Egyesült Államokban a 43 millió diákhiteladós 21 százaléka 25 évnél nem idősebb, 44 százalékuk 36-39 év közötti, több mint harmaduk 40 év feletti, 5 százalék pedog már az idős korosztályba tartozik.

A mostani adósságelengedési program a számítások szerint az államot 300 milliárd dollár (több mint 120 ezer milliárd forint) bevételtől fosztja meg, ami nagyjából egyenlő azzal az összeggel, amellyel a költségvetés hiányát csökkentené a közelmúltban elfogadott nagyszabású, úgynevezett inflációcsökkentési törvény.

Az amerikai állam teljes kintlevősége diákhitelek formájában 1600 milliárd dollár, miközben a teljes államadósság a pénzügyi tárca adatai szerint 30 700 milliárd.