Öt kifejezés, amit minden elsőévesnek ismernie kell, mielőtt elkezdni az egyetemet Felsőoktatás
Csik Veronika

Öt kifejezés, amit minden elsőévesnek ismernie kell, mielőtt elkezdni az egyetemet

Most újabb kifejezéseket hoztunk, amit jó, ha ismertek az egyetemkezdés előtt, sőt akár a tantárgyfelvételben is segíthetek.

Korábban már összeszedtük a tíz legfontosabb kifejezést, amelyeket már az egyetem kezdése előtt érdemes megismerni: beiratkozás, ZH, hallgatói nyilatkozat és kredit. Itt egy újabb, rövidebb lista:

Minor: A legtöbb egyetem szakjain bizonyos idő eltelte után (fél év vagy egy év) specializálódnotok kell. Ezt megtehetik általában egy szakirány vagy éppen minor, specializáció kiválasztásával. Ezek mindegyike tulajdonképpen egy kisebb szaknak (általában egy éves képzésnek) számít a fő szak mellett, azt kiegészítve. Szakmailag tehát összetartozó kurzusokról van szó, amelyeknél ugyanúgy vannak kötelező és választható tárgyak is, csak a főszakhoz képest kevesebb kreditért. Például, ha az alapképzés 180 kredit, akkor abból lehet 120 az alapszak, 50 a minor/specializáció és 10 a szakdolgozat.

Megajánlott jegy: Bár nem minden órán kötelező a félév végén megajánlott jegyet adni, lesznek olyan tárgyaitok, aminél lesz lehetőség(e az oktatónak) ilyenre. Ezt a jegyet lényegében a félév alatt, az órákon nyújtott teljesítményetekért adott jegy - ennek értékelése lehet beadandó, órai munka, kis ZH vagy beugrók alapján. Ilyenkor nem kell vizsgáznotok az adott tárgyból, persze csak akkor, ha elfogadjátok (a Neptunban). A megajánlott jegyet nem kötelező elfogadni, ebben az esetben viszont vizsgáznotok kell.

Szeminárium: Az órarendetekben legtöbbször két típusú óra fog szerepelni, ezek az előadás és a szeminárium. Előbbin akár kétszáz-háromszáz diák is részt vehet különböző szakokról, ezért általában egy nagyobb előadóteremben hirdetik meg őket. Az előadó ezen a típusú órán főleg az elméleti tananyagra fókuszál, a szemináriumokkal ellentétben, ahol kiscsoportos formában tanuljátok az adott tantárgy gyakorlati ismereteit. Bár egyeteme válogatja, összességében fontos különbség a két típusú óra között, hogy míg az előadáson nem kötelező, csupán ajánlott a részvétel, addig a szemináriumokon általában kettő vagy három hiányzás a megengedett.

Katalógus: Ahogy fentebb említettük, bizonyára lesznek olyan óráitok, ahol kötelező a jelenlét, és csak egy megadott mennyiségű hiányzás áll rendelkezésetekre. Ezeket az órákat hívjuk „katalógusos óráknak”, hiszen itt az oktató egy jelenléti ívre rögzíti az órán résztvevő diákok névsorát.

Előfeltétel: A fentebb említett minornak, szakiránynak lehetnek előfeltételes tárgyai, amelyeknek elvégzésével kerülhettek be ezekre a képzésekre. De lehet előfeltétele egyes tárgyaknak is, ezek azok, amelyek egymásra épülnek, így nem mindegy az időrend, amiben elvégzitek őket - hiszen csak egymás után engedi őket felvenni a Neptun is.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.