Diákigazolvány-igénylés három lépésben: útmutató (nem csak) gólyáknak Felsőoktatás
Csik Veronika

Diákigazolvány-igénylés három lépésben: útmutató (nem csak) gólyáknak

Hamarosan indul az őszi félév az egyetemeken, ezzel pedig egy teljesen új időszak kezdődik: új rendszerrel, új szabályokkal és új diákigazolvánnyal. Ha most kezditek az egyetemet, mutatjuk, milyen utat kell bejárnotok, hogy hozzájussatok az új kártyához.

Mielőtt belefogtok az ügyintézésbe, fontos, hogy tudjátok, a korábbi - azaz középiskolai - diákigazolványotok 2021/22-es évi matricája október 31-ig teszi érvényessé a diákigazolványotokat. Ha ezután sincs meg az új kártyátok, érvényes matricával, akkor nem tudtok kedvezményes vonat- vagy buszjegyet venni. Persze október még messze van, a felsőoktatási diákigazolvány igénylését minél hamarabb elkezdni, mert hetekbe telik a kártyák legyártása.

1. lépés: NEK-adatlap

A NEK Nemzeti Egységes Kártyarendszer Adatlapot jelent, erre szükségetek lesz az igényléshez. A NEK- azonosítót okmányirodában/kormányablakban tudjátok beszerezni, szerencsére lakhelytől függetlenül bárhova mehettek. Itt kaptok majd egy papírt, amin rajta lesz a NEK-azonosítótok, amivel meg tudjátok kezdeni a diákigazolvány igénylését.

A NEK adatlapon szereplő NEK azonosító/kód egyébként egy 16 karakter hosszúságú azonosító kód, ez a későbbiekben még fontos szerepet fog játszani. Ha már van ilyenetek, és nem változtak az adataitok, 5 évig felhasználhatjátok a korábbit, így nem kell ismét okmányirodába menni.

Pro tipp: fotó is készül, amit utána a diákigazolványotokon is nézegethettek - ezzel számoljatok.

2. lépés: Neptun

Amint megvan a Neptun-kódotok, elindulhat az ügyintézés. Persze ehhez az is kell, hogy aktívra állítsátok a féléveteket az Ügyintézés/Beiratkozás/Bejelentkezés menüpont alatt. Ha passziváltatnátok, akkor ezt van egy rossz hírünk: nem tudtok diákigazolványt igényelni.

Fontos az is, hogy az „Adatok” menüben a „személyes adatok” menüpontra kattintva a „személyi adatok fülön a "Oktatási azonosító" mellett egy 11 jegyű számot kell látnotok. Ha ez a mező üres, még nincsen azonosítótok, így nem tudjátok elkezdeni a diákigazolvány igénylését.

Ha van azonosítótok, az igénylést a Neptunban az ügyintézés fül, diákigazolvány igénylés menüpont alatt, az új felvételre kattintva tehetitek meg.

  • A sorszám mezőbe kell felvinni a NEK-kódot (elválasztó jelek nélkül; betűket nagybetűvel megadva.)
  • A legördülő menüből ki kell választani az igénylés típusát (első igénylés, elveszett, stb.)
  • A képzés mezőben az a képzés fog megjelenni, amelyikkel bejelentkeztetek a Neptunba. Amennyiben valaki több képzéssel rendelkezik, azon a képzésen kezdje el az igénylést, melyre kérni szeretné a diákigazolványát. Képzésváltás a Neptun bal felső sarkában lévő „Képzés” link segítségével lehetséges.

Pro tipp: Ellenőrzés! Nézzétek meg, hogy a Neptunban szereplő adatok - születési név, anyukátok születése neve, nem, állampolgárság, születési hely, születési idő - karakterre pontosan megegyeznek-e a NEK-adatlapon lévőkkel. Ha nem, még javíthattok.

3. lépés (spoiler: ez a legjobb): várni, várni és várni

Általában a diákigazolványokat 30-60 nap alatt kiküldik a megadott címre, de ha nem érkezik meg, akkor az intézményi ügyintéző a diákigazolvány elkészültéig egy igazolást (másnéven "ideiglenes diákigazolványt") állíthat ki nektek (ez általában szeptemberben a személyes ügyintézési irodákban vagy a tanulmányi osztályon történik), amellyel a diákigazolványhoz kapcsolódó, a kedvezmények ugyanúgy igénybe vehetők.

Matekérettségi 2025: ezeket fogalmakat, összefüggéseket és tételeket kérhetik középszinten Érettségi-felvételi Kurucz Tünde

Matekérettségi 2025: ezeket fogalmakat, összefüggéseket és tételeket kérhetik középszinten

Hatványozás azonosságai, függvények jellemzése és grafikus manipulációk – csak néhány olyan összefüggés, fogalom és feladat, amit minden diáknak tudnia kell, aki idén májusban matekból érettségizik. Összegyűjtöttük, mi mindent kell(ene) átvenni szűk egy hét alatt azoknak, akik középszinten vizsgáznak matekból.