Diákigazolvány-igénylés három lépésben: útmutató (nem csak) gólyáknak Felsőoktatás
Csik Veronika

Diákigazolvány-igénylés három lépésben: útmutató (nem csak) gólyáknak

Hamarosan indul az őszi félév az egyetemeken, ezzel pedig egy teljesen új időszak kezdődik: új rendszerrel, új szabályokkal és új diákigazolvánnyal. Ha most kezditek az egyetemet, mutatjuk, milyen utat kell bejárnotok, hogy hozzájussatok az új kártyához.

Mielőtt belefogtok az ügyintézésbe, fontos, hogy tudjátok, a korábbi - azaz középiskolai - diákigazolványotok 2021/22-es évi matricája október 31-ig teszi érvényessé a diákigazolványotokat. Ha ezután sincs meg az új kártyátok, érvényes matricával, akkor nem tudtok kedvezményes vonat- vagy buszjegyet venni. Persze október még messze van, a felsőoktatási diákigazolvány igénylését minél hamarabb elkezdni, mert hetekbe telik a kártyák legyártása.

1. lépés: NEK-adatlap

A NEK Nemzeti Egységes Kártyarendszer Adatlapot jelent, erre szükségetek lesz az igényléshez. A NEK- azonosítót okmányirodában/kormányablakban tudjátok beszerezni, szerencsére lakhelytől függetlenül bárhova mehettek. Itt kaptok majd egy papírt, amin rajta lesz a NEK-azonosítótok, amivel meg tudjátok kezdeni a diákigazolvány igénylését.

A NEK adatlapon szereplő NEK azonosító/kód egyébként egy 16 karakter hosszúságú azonosító kód, ez a későbbiekben még fontos szerepet fog játszani. Ha már van ilyenetek, és nem változtak az adataitok, 5 évig felhasználhatjátok a korábbit, így nem kell ismét okmányirodába menni.

Pro tipp: fotó is készül, amit utána a diákigazolványotokon is nézegethettek - ezzel számoljatok.

2. lépés: Neptun

Amint megvan a Neptun-kódotok, elindulhat az ügyintézés. Persze ehhez az is kell, hogy aktívra állítsátok a féléveteket az Ügyintézés/Beiratkozás/Bejelentkezés menüpont alatt. Ha passziváltatnátok, akkor ezt van egy rossz hírünk: nem tudtok diákigazolványt igényelni.

Fontos az is, hogy az „Adatok” menüben a „személyes adatok” menüpontra kattintva a „személyi adatok fülön a "Oktatási azonosító" mellett egy 11 jegyű számot kell látnotok. Ha ez a mező üres, még nincsen azonosítótok, így nem tudjátok elkezdeni a diákigazolvány igénylését.

Ha van azonosítótok, az igénylést a Neptunban az ügyintézés fül, diákigazolvány igénylés menüpont alatt, az új felvételre kattintva tehetitek meg.

  • A sorszám mezőbe kell felvinni a NEK-kódot (elválasztó jelek nélkül; betűket nagybetűvel megadva.)
  • A legördülő menüből ki kell választani az igénylés típusát (első igénylés, elveszett, stb.)
  • A képzés mezőben az a képzés fog megjelenni, amelyikkel bejelentkeztetek a Neptunba. Amennyiben valaki több képzéssel rendelkezik, azon a képzésen kezdje el az igénylést, melyre kérni szeretné a diákigazolványát. Képzésváltás a Neptun bal felső sarkában lévő „Képzés” link segítségével lehetséges.

Pro tipp: Ellenőrzés! Nézzétek meg, hogy a Neptunban szereplő adatok - születési név, anyukátok születése neve, nem, állampolgárság, születési hely, születési idő - karakterre pontosan megegyeznek-e a NEK-adatlapon lévőkkel. Ha nem, még javíthattok.

3. lépés (spoiler: ez a legjobb): várni, várni és várni

Általában a diákigazolványokat 30-60 nap alatt kiküldik a megadott címre, de ha nem érkezik meg, akkor az intézményi ügyintéző a diákigazolvány elkészültéig egy igazolást (másnéven "ideiglenes diákigazolványt") állíthat ki nektek (ez általában szeptemberben a személyes ügyintézési irodákban vagy a tanulmányi osztályon történik), amellyel a diákigazolványhoz kapcsolódó, a kedvezmények ugyanúgy igénybe vehetők.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.