Egyetemkezdő kisokos gólyáknak: mutatjuk, hogy jelentkezhettek kollégiumba Felsőoktatás
Kazinczy Bálint

Egyetemkezdő kisokos gólyáknak: mutatjuk, hogy jelentkezhettek kollégiumba

A legtöbb helyen már javában zajlik az egyetemi kollégiumi jelentkezések első fordulója. Összeszedtük, milyen dokumentumokra lesz szükségetek, ha kollégiumi férőhelyre pályáztok, és megmutatjuk, hogyan zajlik a folyamat.

A kollégiumi felvételi sokban hasonlít az egyetemi felvételihez: pontok alapján állítanak fel az egyetemek, kollégiumok egy rangsort a jelentkezők között és így szerezhettek férőhelyeket. A kollégiumi jelentkezéseteket egy bizottság fogja elbírálni, amely többek közt a szociális és anyagi helyzetetek alapján, valamint attól függően dönt, mekkora távolságra laktok az egyetemtől. Az ELTE kollégiumaiban például egy budapesti diák 0 pontot, addig a fővárostól 250-275 kilométerről érkezők 10 pontot kaphatnak erre a szempontra. 

A jelentkezési időszak a legtöbb egyetemen július közepétől augusztusig tart, de a pontos határidőkről az adott intézmény honlapján érdemes informálódni.

Hogyan és hol kell jelentkezni?

A kollégiumi jelentkezést általában online, a Neptunon keresztül kell leadni. Fontos, hogy előre nézzetek utána az adott egyetemen kért formanyomtatványokról. Fontos, hogy mindent időben és pontosan tudjsatok leadni, mert ezen akár a végleges pontszámotok is múlhat. Ha véletlenül mégis kimaradt valami, a hiánypótlási időszakban még mellékelni lehet.

Az elbírálásnál szociális szempontként figyelembe veszik például, hogy valaki tanulási zavarral küzd-e. Ide tartozik a családi háttér is (például hány keresettel rendelkező szülő áll mögöttetek, ők alkalmazottak vagy vállalkozók-e, vannak-e testvérek, stb.). A szociális helyzet igazolásához tanulási zavarok esetén a Pedagógiai Szakszolgálat által kiadott dokumentumokra lehet szükségetek. Ha valamilyen okból csak egy szülő tud gondoskodni rólatok, erről szóló igazolást például a helyi önkormányzatnál lehet kérni. Ezen kívül szükség lehet még szüleid munkáltatója által kiállított igazolásra, és ha van testvéretek, akkor az ő iskolájából az iskolalátogatási igazolásra is.

A tanulmányi pontokat elsőéveseknél az érettségi eredmények alapján ítélik meg, de pluszpontot ér(het) az is, ha nappali és állami ösztöndíjas képzésben folytatjátok majd tanulmányaitokat. Elsőévesként az érettségi eredményt az ELTE-n például az egyetem által kiküldött besorolási határozattal lehet igazolni, a nappali tagozatos, állami ösztöndíjas státuszt pedig a tanulmányi rendszer automatikusan továbbítja a jelentkezéssel.

Többletpontot ér, ha kiemelkedő sporteredményt vagy tanulmányi versenyen elért döntős helyezést tudtok felmutatni. A kiemelkedő sporteredményekről a szövetségnél kell hivatalos igazolást kérnetek. Ha az Országos Középiskolai Tanulmányi Versenyen döntős helyezést értetek el, az oklevél bemutatásával igazolhatjátok. Ha később úgy döntenétek, hogy a Hallgatói Önkormányzatban vállaltok feladatokat, a közösségért végzett tevékenységért is pluszpontot ítélnek majd meg a következő jelentkezési időszakban. Erről az adott egyetemi diákbizottság elnöke adhat igazolást.

Az albérlettel szemben a kollégium nagy előnye, hogy olcsón biztosít lakhatást, a Debreceni Egyetemen például havonta 12 000- 23 000 forintot, míg Szegeden 10 000- 16 000 közötti összeget kell fizetni havonta a kollégiumi szobáért.