Komplex reáltárgyakról is beszélt a leendő miniszter, nem tervezi újabb egyetem modellváltását Felsőoktatás
Eduline/MTI

Komplex reáltárgyakról is beszélt a leendő miniszter, nem tervezi újabb egyetem modellváltását

„Komplex reáltárgyakról” is beszélt Csák János, a kulturális és innovációs miniszteri poszt jelöltje erről az Országgyűlés vállalkozásfejlesztési bizottságában, szerdán. A leendő tárcavezető kitért a modellváltásra is, képviselői kérdésre azt mondta, nem szerepel a tervek között újabb egyetemek modellváltása.

Csák János szerint az elmúlt harminc év egyik legsikeresebb projektje az egyetemi modellváltás – hozzátette azt is, hogy a következő időszakban 2700 milliárd forintot fordítanak a felsőoktatás fejlesztésére. A miniszterjelölt azt is mondta, hogy az új modellben pontosan látható, melyik egyetem jó, óriási eredmény, hogy például a Semmelweis Egyetem 200 helyet lépett előre a nemzetközi egyetemi rangsorban.

Az egyetemi modellváltásról egyébként a Kulturális Bizottságban is beszélt, ott Tóth Endre momentumos képviselő kérdésére azt mondta, nem szerepel a tervek között modellváltás újabb állami fenntartású egyetemek esetében. Megjegyezte, hogy a Színház- és Filmművészeti Egyetemen tízszeres a túljelentkezés, "elképesztő a tanári kar". A Fudan egyetemről is kapott kérdést, arra azt válaszolta, hogy Magyarországnak keletre és nyugatra egyaránt ki kell tekintenie; a kínai tudás is szükséges ahhoz, hogy Magyarországon innováció legyen. "A diákváros meg fog épülni" - jelentette ki.

Kitért arra is, hogy a szakképzésben jelenleg 250 ezer hallgató vesz részt, nagy részük ösztöndíjjal. Hozzátette: a szakképzésben megtörtént a pedagógusok béremelése is. A miniszterjelölt fontosnak nevezte a felnőttek szakmai továbbképzésének megerősítését is. Úgy vélte, azt a problémát, amelyet a kémia-, biológia- és fizikatanárok hiánya világszerte jelent, komplex reáltárgyak kialakításával lehet kiváltani.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.