Friss rangsor a pedagógusképzésekről: mutatjuk, melyik egyetem szerepelt a legjobban Felsőoktatás
Bezzeg Hanna

Friss rangsor a pedagógusképzésekről: mutatjuk, melyik egyetem szerepelt a legjobban

Több egyetemen indul óvodapedagógus, gyógypedagógus vagy tanító szak. De vajon melyik felsőoktatási intézményben tanulnak a legjobb teljesítményű diákok? Kiderül a következő rangsorokból.

Az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kara, az ELTE Tanárképző Központja és a Szegedi Tudományegyetem Tanárképző Központja vezeti azt a felsőoktatási rangsort, amelyet a HVG a hallgatók teljesítménye alapján állított össze a pedagógusképzéseket kínáló egyetemekről, főiskolákról.

A készítők számos szempontot vettek figyelembe: az elsőhelyes jelentkezők számát, a felvettek pontátlagát, a nyelvvizsgával felvettek arányát és a tanulmányi versenyen helyezettek számát.

A HVG Diploma különszámában megjelenő UnivPress Ranking az összesített, a kari és a képzésterületi rangsorai mellett több szakos rangsort is készített, ezeket a ranking.elte.hu oldalon lehet megtalálni Fábri György habilitált egyetemi docens, az ELTE Pedagógiai Pszichológiai Karán működő Társadalmi Kommunikációs Kutatócsoport vezetőjének elemzéseivel. Ezekből szemezgettünk most, mutatjuk, melyik felsőoktatási intézményben a legerősebb az óvodapedagógus, a gyógypedagógus és a tanítóképzés.

Óvodapedagógus

Az óvodapedagógus képzés évről évre a legnépszerűbb alapszakok közé kerül a felvételin: a legtöbb jelentkezőt az ELTE Tanító- és Óvóképző Kara vonzotta, ezt az egyetemet 165 jelentkező első helyen jelölte meg, és 61 százalékos a nyelvvizsgával felvettek aránya is. Szintén népszerű a Soproni Egyetem és a Károli Gáspár Református Egyetem pedagógusképzései is, előbbit 106, utóbbit pedig 90 hallgató jelölte meg első helyen. A felvettek pontátlaga (364) és a nyelvvizsgák aránya (77%) azonban az Eötvös József Főiskolán a legmagasabb, ugyanakkor szinte erre az egyetemre felvételiztek a legkevesebben.

A szakos rangsor első öt helyén álló egyetemek:

  • 1. Eötvös József Főiskola
  • 2. ELTE Tanító- és Óvóképző Kar
  • 3. Soproni Egyetem Benedek Elek Pedagógiai Kar
  • 4. Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Kar
  • 5. Eszterházy Károly Egyetem Pedagógiai Kar

Gyógypedagógia

A gyógypedagógiai képzések rangsorában az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kara vezet. Ide adta be első helyen a jelentkezését a legtöbb hallgató (291 fő) és ebben az intézményben a legmagasabb a felvettek pontátlaga (416) is, ráadásul a felvételizők 96 százaléka nyelvvizsgával is rendelkezett. 91 elsőhelyes vonzott és szintén erős hallgatói bázissal bír a Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Kara: ebben az intézményben 373 volt a jelentkezők ponthatára, a jelentkezők háromnegyede pedig nyelvvizsgával került be a képzésre.

A szakos rangsor első öt helyén álló egyetemek:

  • 1. ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kar
  • 2. Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Kar
  • 3. Széchenyi István Egyetem Apáczai Csere János Kar
  • 4. Debreceni Egyetem Gyermeknevelési és Gyógypedagógiai Kar
  • 5. Eszterházy Károly Egyetem Pedagógiai Kar

Tanító

A tanító szakra jelentkezők közül a legtöbben az ELTE Tanító- és Óvóképző Karát jelölték meg. A győri Széchenyi István Egyetem Apáczai Csere János Kara valamennyi kategóriában jól teljesített, a nyelvvizsgák aránya azonban a Pécsi Tudományegyetem pedagógusképzésén a legjobb (73 százalék), a legmagasabb felvételi pontátlaggal pedig a Gál Ferenc Egyetem Pedagógiai Kara büszkélkedhet.

A szakos rangsor első öt helyén álló egyetemek:

  • 1. ELTE Tanító- és Óvóképző Kar
  • 2. Széchenyi István Egyetem Apáczai Csere János Kar
  • 3. Pécsi Tudományegyetem Kultúratudományi, Pedagógusképző és Vidékfejlesztési Kar
  • 4. ELTE Berzsenyi Dániel Pedagógusképző Központ
  • 5. Eszterházy Károly Egyetem Pedagógiai Kar

Az UnivPress Ranking weboldalán más képzési terület szakos rangsorait is megtaláljátok, megnézhetitek például, hogy melyik egyetemen a legerősebb az orvosi vagy a jogi képzés a hallgatói kiválóság alapján.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.