Több száz tanárt küldtek kényszerszabadságra, kötelező lesz az egyetemi testnevelés: a hét hírei Felsőoktatás
Eduline

Több száz tanárt küldtek kényszerszabadságra, kötelező lesz az egyetemi testnevelés: a hét hírei

Kiderült, hány oltatlan tanárt küldtek fizetés nélküli szabadságra az állami iskolákból, na meg az is, hogy a jövőben az összes egyetemen kötelező lesz a testnevelés. Folytattuk az egyetemi-főiskolai felvételiről szóló cikksorozatunkat, például kiderítettük, meddig kell nyelvvizsgát szerezni ahhoz, hogy pluszpont járjon érte. A hét hírei.

Kiderült, hány tanár és tanító tűnt el az iskolákból

Az Emberi Erőforrások Minisztériumának adatai alapján 780 tanárt és tanítót kellett fizetés nélküli szabadságra küldeni azért, mert visszautasították a koronavírus elleni, az állami iskolákban kötelezővé vált oltást. A minisztérium államtitkára szerint komoly gondot mindez nem jelent, ám nem erre utal az, hogy több tankerület tanárszakos egyetemistákat venne fel az iskolákba.

„Bekövetkezett, amitől régóta tartunk: nincs pedagógus, a tankerület pedig végzős diákokkal próbálná befoltozni a lyukakat” – így reagált a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) a jelenségre.

Elhalasztják a középiskolások külföldi nyelvtanfolyamait

Szombaton derült ki, hogy újabb egy évvel elhalasztják a kilencedikes és tizenegyedikes diákok ingyenes külföldi nyelvtanfolyamait. A program irányításával megbízott miniszteri biztos a járvánnyal indokolta a döntést. A teljes cikket itt olvashatjátok el.

Egész osztályok, évfolyamok kerülhetnek karanténba az omikron miatt

Elkezdődött a koronavírus-járvány ötödik hulláma, és mivel az iskolások átoltottsága alacsony – az 5-18 évesek alig negyede kapta meg a koronavírus elleni oltást –, szakemberek szerint egyik napról a másikra teljes osztályok kerülhetnek karanténba. Az oltás mellett fontos (lenne) a szigorú maszkviselés, a távolságtartás és az, hogy ha valaki tüneteket észlel magán, ne menjen utcára, közösségbe. A teljes cikket itt olvashatjátok el.

Felvételi: minden, amit már most tudunk

December végén elindult a 2022-es egyetemi-főiskolai felvételi, és bár a ponthatárokra egészen július végéig kell várni, azért sok dolgot már most is tudunk. Megvannak például a minimumponthatárok (ha valakinek egy pontszáma ezt nem éri el, sem állami ösztöndíjas, sem önköltséges szakra nem kerülhet be), na meg persze a népszerű képzések előzetes ponthatárai is. Ezekről itt olvashattok. A legfontosabb változásokat is összegyűjtöttük, ezekről itt találtok infókat.

Az összes egyetemen kötelező lesz a testnevelésóra?

Kedden, az Innovációs és Technológiai Minisztérium közleményéből derült ki, hogy ezentúl az összes nappalis szakon „megjelenik a heti fizikai aktivitás”, vagyis kötelező lesz sportolni. A tervről korábban is szó volt már, most pedig már néhány részletet is lehet tudni. A teljes cikket itt találjátok.

Plusz egy év ovi: a legfontosabb infók

Január 18-ig küldhetik el kérvényüket az Oktatási Hivatalnak azok a szülők, akik nem szeretnék, hogy tankötelessé váló gyermekük 2022 szeptemberében elkezdené az iskolát. Kedden jó sok infót összeszedtünk a kérvényezésről, például olyan tényezőket, amiket érdemes megemlíteni a szülői véleményben. A cikket itt olvashatjátok el.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.