Komolyan befolyásolja a szülők iskolai végzettsége a lányok jövőbeli fizetését Felsőoktatás
Csik Veronika

Komolyan befolyásolja a szülők iskolai végzettsége a lányok jövőbeli fizetését

Nehezebb helyzetben vannak a munkaerőpiacon azok a nők, akik elsőgenerációs értelmiségiként, vagyis a családjukban elsőként szereznek diplomát – derült ki egy friss kutatásból.

Kutatások szerint azok a nők, akik családjukban elsőként mennek egyetemre, lényegesen, 7 százalékkal kevesebbet keresnek, mint azok, akiknek már a szüleik is egyetemen tanultak - írja a BBC. Ez körülbelül 2 ezer fontos, azaz mai árfolyamon 865 ezer forintos éves különbséget jelent.

Az is kiderült a kutatásból, hogy ezek a lányok ritkábban járnak elit intézményekbe, de nagyobb valószínűséggel dolgoznak képzettségi szintjük alatti munkakörben, általában rosszabb osztályzatokat kapnak, de elkötelezettebbek a kemény munka mellett – mondják a University College London kutatói.

A kutatás 7700 résztvevőjének adatait középiskolás koruk óta elemezték, a kutatók olyanok válaszaira voltak kíváncsiak, akik 1989 és 1990 között Angliában születtek.

Az elsőgenerációs női hallgatók nagyobb eséllyel esnek ki az oktatásból, gyakrabban vállalnak munkát kisebb szakmai tudáshoz kötött pozíciókban és kisebb cégeknél, viszont nagyobb eséllyel vállalnak gyereket 25 éves korukra - összegzik a kutatók.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.