Itt a friss rangsor, ezek az ország legjobb gazdasági egyetemei Felsőoktatás
Eduline

Itt a friss rangsor, ezek az ország legjobb gazdasági egyetemei

A Budapesti Corvinus Egyetem és a Károli Gáspár Református Egyetem - ez a két felsőoktatási intézmény áll a HVG gazdasági képzéseket indító intézményeit rangsoroló listái élén.

A Budapesti Corvinus Egyetem, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Gazdaságtudományi Kara és a Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Kara vezeti azt a 2022-es rangsort, amelyet a HVG a gazdasági képzéseket indító egyetemi karokról készített a hallgatói kiválóság alapján. Többek között az elsőhelyes jelentkezők számát, a felvett hallgatók pontátlagát, a nyelvvizsgával rendelkezők arányát és a versenyeredményt szerző diákok számát vették figyelembe. A lista negyedik helyén a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, az ötödiken pedig a Szegedi Tudományegyetem gazdasági kara végzett.

Az oktatói kiválóság alapján összeállított lista élén a Károli Gáspár Református Egyetem gazdasági képzéseket is kínáló Állam- és Jogtudományi Kara áll, amelyet a Szent István Egyetem és a Debreceni Egyetem követ. A negyedik helyet a Budapesti Corvinus Egyetem, az ötödiket pedig a Pannon Egyetem Gazdaságtudományi Kara szerezte meg.

Ahogy arról korábban beszámoltunk, november közepén jelent meg a HVG Diploma rangsora. A 2022-es felsőoktatási rangsort az Eötvös Loránd Tudományegyetem vezeti, amely az oktatói és a hallgatói teljesítmény alapján összeállított részrangsorban is az első helyet szerezte meg. A második helyen – akárcsak tavaly – a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem áll, idén azonban holtversenyben a Szegedi Tudományegyetemmel.

Évről évre ezek a legnépszerűbb alapszakok

A gazdasági képzések a legnépszerűbb szakok közé tartoznak: a gazdálkodási és menedzsment, a kereskedelem és marketing, a nemzetközi gazdálkodás, a pénzügy és számvitel is évről évre a tíz legtöbb jelentkezőt vonzó szak között szerepel. Itthon 28-30 intézmény indít gazdasági képzést, minden negyedik-ötödik hallgató ilyen területen tanul. Az ELTE Gazdaságtudományi Karának dékánja, Andor György a HVG kiadványának úgy fogalmazott, a gazdasági képzések népszerűsége világjelenség: ahogy közelednek a diákok az érettségihez, úgy válnak számukra egyre vonzóbbá a gazdasági szakok.

"Sokan végül kizárásos alapon kötnek ki a területnél, a többit ilyen-olyan okokból fokozatosan elvetik, és végül ez marad a legjobb továbbtanulási irányként. Igen széles terület a gazdaság, mindig akad állás, ilyen szakembberre mindig szükség van"

Mi alapján áll össze a rangsor?

A kari rangsor idén is a hallgatói és az oktatói alrangsorból áll össze. A HVG felsőoktatási rangsorának készítői számos szempontot vettek figyelembe: az elsőhelyes jelentkezők számát, a felvettek pontátlagát, a nyelvvizsgával felvettek arányát, a tanulmányi versenyen helyezettek számát, a tudományos fokozattal rendelkező oktatók számát és arányát, az egy - tudományos fokozattal rendelkező - oktatóra jutó hallgatók számát, valamint az MTA-címmel rendelkező oktatók arányát.

A HVG ismét elkészítette a legjobb főiskolák és egyetemek rangsorát, amelyben az intézményi, kari, képzésterületi és szakos rangsorok mellett minden fontos gyakorlati tudnivalót megtaláltok az alap- és mesterszakokról, a felvételitől egészen a továbbképzési lehetőségekig. A HVG Diploma 2022 rangsort keressétek az újságárusoknál vagy rendeljétek meg itt, a kiadótól.