Ha a világ legjobb egyetemein tanulnátok tovább, erre az ösztöndíjra pályázhattok Felsőoktatás
Bezzeg Hanna

Ha a világ legjobb egyetemein tanulnátok tovább, erre az ösztöndíjra pályázhattok

Külföldi egyetemen tanulnátok tovább? Erre az ösztöndíjra is pályázhattok - igaz, viszonylag kevés diák kaphatja meg a támogatást, a feltételek pedig szigorúak.

A Stipendium Peregrinum ösztöndíjra 18-25 év közötti középiskolások vagy egyetemisták pályázhatnak, ha kiemelkedően tehetségesek és a világ legrangosabb egyetemeire készülnek felvételizni. Az idén a diákok több mint hatvan népszerű felsőoktatási intézmény közül válogathattak, a listában helyet kapott például az Oxford és a Cambridge is. A 2021/22-es tanévre 47-en kapták meg az ösztöndíjat.

Az ösztöndíjnak több típusa létezik: az A komponenssel a legrangosabb egyetemek személyes felvételi vizsgájára  juthatnak ki a nehéz anyagi helyzetű, de tehetséges diákok, míg a „B komponensre” azok pályázhatnak, akik bekerültek a világ legrangosabb egyetemeire.

Hogyan lehet jelentkezni?

Bár a következő tanévre még nem hirdették meg a pályázatot, azt már most lehet tudni, hogy a jelentkezési lapot online kell majd beküldeni, és csatolni kell magyar állampolgárságot vagy a magyar nemzetiséget igazoló papírokat, a tanulói vagy magántanulói jogviszony-igazolást, a hallgatói jogviszony igazolását, illetve elmúlt három tanévben elért eredményeket igazoló okleveleket, versenyeredményeket, érettségi bizonyítványt, nyelvvizsgát. A jelentkezéskor plusz pontot kaphattok, ha van helyezést szereztetek valamelyik nemzetközi tudományos diákolimpián, OKTV-n, OTDK-n vagy a Szakmai Érettségi Tantárgyak Versenyén. Emellett pluszpontot érnek az országos művészeti versenyek és korábbi ösztöndíjak is.

Mik a jelentkezés feltételei?

A legfontosabb, hogy az itthoni hallgatói nyilatkozathoz hasonlóan vállalnotok kell, hogy egy-két éves külföldi tanulmányokat követő öt éven, ennél hosszabb időtartamú támogatás esetén tíz éven belül az ösztöndíjas féléveitek számával megegyező időtartamban dolgoztok itthon. Emellett vannak tanulmányi feltételek is.  

A támogatás összege változhat attól függően, hogy melyik országba jelentkeztek. EU-s egyetemekre legfeljebb 14 320 000 forintot, nem európai uniós állam egyetemére legfeljebb 23 640 000 forintot igényelhettek. Aki észak-amerikai egyetemen tanul tovább, legfeljebb 27 640 000 forintot igényelhet, az ázsiai és a csendes-óceáni térségben 17 300 000 forint a felső összeghatár. További információkat itt találtok.

 

Megjöttek a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint - kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on Közoktatás Székács Linda

Megjöttek a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint - kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.