Érzékeny információkat takart ki a Fudan-iratokból a kormány Felsőoktatás
Eduline

Érzékeny információkat takart ki a Fudan-iratokból a kormány

A kormány úgy hozta nyilvánosságra a Fudan Egyetemmel kapcsolatos terveit, hogy az iratokból kisatíroztak valamennyi kellemetlen vagy érzékeny információt.

A Fudan Egyetem ügye idén áprilisban robbant ki, amikor a Direkt36 tudomására jutott, hogy a magyar kormány kínai hitelből, egy kínai vállalattal együttműködve valósítaná meg az évtized legnagyobb felsőoktatási beruházását, a sanghaji egyetem budapesti kampuszának felépítését – írja újabb cikkében a Direkt36.

A cikk megjelenése után az ellenzék több képviselője vádolta a kormányt az ország eladósításával, Karácsony Gergely főpolgármester pedig közérdekű adatigényléssel kérte ki még áprilisban a beruházásról a kormányzati határozatokat. Három hónappal később, július közepén a Miniszterelnöki Kormányiroda úgy küldte el a kért szövegek egy részét, hogy abból bekezdéseken, oldalakon keresztül több dolgot kitakartak.

A Direkt36 által megszerzett és a Karácsonynak eljuttatott dokumentumokat összehasonlítva látható, hogy a kormány épp a legérzékenyebb információkat takarta ki: így olvashatatlanná váltak a kivitelezés pontos részletezései, ahogy az is, hogy a korábbi ígéretekkel ellentétben Kínából érkezik majd a beruházást finanszírozó hitel.

A kormányiroda az érzékeny részek kitakarását azzal indokolta, hogy azok "az üzleti titok körébe tartoznak, valamint (…) további döntések megalapozását szolgálják”. Karácsony Gergely főpolgármester viszont a Facebookon úgy fogalmazott, “a letakart részeket a magyarok orrára nem akarják kötni, a kínaiak viszont nyilvánvalóan ismerik a részleteket. Suttyomban akarják eladósítani az országot, titokban akarják szolgálni a magyar fiatalok helyett a kínai befolyást.”

Felvételi 2025: így alakultak a ponthatárok a legnépszerűbb alapszakokon az elmúlt három évben Érettségi-felvételi Székács Linda

Felvételi 2025: így alakultak a ponthatárok a legnépszerűbb alapszakokon az elmúlt három évben

Vannak szakok, ahol nagyjából minden évben ugyanannyi a ponthatár, míg máshol egyik évről a másikra drasztikusan megugrott, vagy éppen visszaesett a bejutáshoz szükséges pontszám. Összeszedtük, hogy a 2025-ben legtöbb jelentkezőt vonzó alap- és osztatlan képzéseken hogyan alakultak a ponthatárok az elmúlt években.