Az egyetem szerint az oltás elutasítása nem megengedhető és összeegyeztethetetlen az elsősök fogadalomtételével.
Kötelezővé teszi az oltást hallgatói számára a Semmelweis Orvostudományi Egyetem az oktatásban való részvételhez. Az intézmény közleményében kiemeli, hogy az orvosi – és egészségtudományi oktatás elképzelhetetlen gyakorlati képzés nélkül. Ilyenkor a hallgatók gyógyszertárakban, kórházakban, betegágyak mellett tanulnak és dolgoznak.
„A hallgatók nem veszélyeztethetik kiszolgáltatott embertársaikat azzal, hogy nem tesznek meg mindent saját és környezetük védelme érdekében.”
- fogalmaz az intézmény közleményében, hozzátéve, amennyiben egy hallgató valamilyen megalapozott egészségügyi oknál fogva nem veheti fel az oltást (pl. első trimeszterben lévő kismamák), akkor az egyetem vállalja, hogy 5 naponta térítésmentesen antigéntesztet végez nála. Azok a hallgatók, akik valós, szakorvosi véleménnyel igazolt egészségügyi indok nélkül utasítják el az oltást, beiratkozhatnak a Semmelweis Egyetemre, de nem kezdhetik meg tanulmányaikat.
Az oltások lebonyolítását az intézmény saját maga intézni, soron kívül oltják hallgatóikat, így közel száz százalékos az oltottság.
Korábban más intézmények is döntöttek a szigorítás mellett, a SOTE-hoz hasonlóan a Debreceni Egyetem medikus hallgatói sem vehetnek részt az oktatásban oltás nélkül. Néhány kollégium is az oltást nevezi meg a beköltözés feltételeként, az egri Eszterházy Károly Katolikus Egyetem kollégiumaiban csak oltott hallgatók kapnak szobát.