Van olyan egyetem, ahol szeptembertől a 150 főnél nagyobb előadásokat csak online lehet megtartani, máshol ezt a határt 50 főnél húzták meg. Olyan intézmény is van, ahol három forgatókönyvet is kidolgoztak a következő félévre, azok közül a járványügyi helyzet alapján "választanak" majd. Pár héttel a szeptemberi szemeszterkezdés előtt arról kérdeztük az egyetemeket, milyen szabályokkal készülnek az új tanévre.
A Corvinus Egyetem alapvetően jelenléti oktatással tervezi indítani a 2021/2022-es tanévet, a tervek szerint személyesen lesznek a gyakorlatok, szemináriumok, viszont a magyar nyelvű képzéseknél a 150 főnél, angol vagy német nyelvűeknél a 60 főnél nagyobb előadások kizárólag online tarthatóak meg
- közölte az egyetem az Eduline kérdésére. Hozzátették, jelenleg nem kötelező az egyetem épületein belül a maszkviselés, de ha a járványügyi helyzet szükségessé teszi, akkor az egyetem is kötelezővé teszi az épületen és tantermeken belüli maszkviselést a hallgatóknak. Hasonló a helyzet a kötelező testhőmérséklet-méréssel: akkor lesz újból a bejáratoknál, ha azt a központi szabályozás elrendeli a felsőoktatási intézmények számára.
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem az őszi szemeszterben személyes oktatást tervez - írta az egyetem korábban az Eduline-nak. "Azoknak viszont, akik a NEK vendégeinek elszállásolása miatt később tudnak beköltözni a kollégiumba - és így előfordulhat, hogy hiányoznak a foglalkozásokról -, online formában biztosítjuk az oktatást. Arról, hogy ez szinkron vagy aszinkron módon zajlik, az adott tárgy oktatója saját hatáskörben hozhat döntést" - tették hozzá.
Van, ahol három "vészforgatókönyvvel" készülnek
Alacsonyabbra tette a létszámkorlátot a Budapesti Gazdasági Egyetem, náluk már az 50 fő feletti előadásokat is online tartják meg, minden mást személyesen zajlik majd. Nem lesz kötelező maszkviselés, sem testhőmérséklet-mérés. "Az elmúlt három félév tapasztalatai alapján fel vagyunk készülve arra, hogy az esetleges korlátozó intézkedéseket rövid idő alatt bevezessük, fenntartva az oktatás folytonosságát és biztosítva azt, hogy a hallgatók teljesíthessék a felvett tárgyakat" - tette hozzá a BGE.
A Pécsi Tudományegyetem is jelenléti oktatásra készül a 2020/21. tanév őszi félévében, ugyanakkor felkészültek a hibrid vagy online oktatásra is - írták a megkeresésünkre. Hozzátették, a kormányzati járványügyi előírásoknál és javaslatoknál szigorúbb intézkedéseket nem szeretnének bevezetni, de a meglévő korlátozások betartására külön figyelmet fordítanak majd.
"Mindenképp készülünk a személyes jelenlét mellett a hibrid oktatás, de akár az újbóli teljes online oktatásra is" - közölte a Szegedi Tudományegyetem. Ők három modellt is felállítottak a félévkezdésre:
- Ha a járványügyi helyzet megengedi, akkor a hagyományos tantermi oktatás lesz a biztonsági előírások megtartása mellett - a mai napon ez a modell érvényes a 2021/22-es tanév 1. félévére.
- Ha a járványügyi helyzet nem engedi nagylétszámú előadások megtartását. Ebben a modellben az eredeti órarend megtartása mellett az előadások online formában, a gyakorlati órák továbbra is személyesen zajlanak.
- Ha a járványügyi helyzet nem engedi a hagyományos tantermi oktatást. Az elméleti és a gyakorlati órák egyaránt online formában zajlanak.
Természetesen az egyes modellek a járványügyi helyzet három szintjéhez igazodnak - tette hozzá az egyetem.
Azt, hogy mikor kezdődik az őszi félév, itt nézhetitek meg.
Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről! |