Egyetemista kezdőszett: öt egyszerű, de nagyon hasznos tipp és trükk gólyáknak a tanévkezdéshez Felsőoktatás
Csik Veronika

Egyetemista kezdőszett: öt egyszerű, de nagyon hasznos tipp és trükk gólyáknak a tanévkezdéshez

Tényleg vészesen közeledik a tanévkezdés, ezért most összeszedtünk öt dolgot, amit érdemes a még szeptember előtt elintézni, mert feltétlenül szükségetek lesz rájuk az elkövetkező pár évben.

1. Saját bankszámla

Ha eddig nem volt egy bankszámlátok, ami a ti nevetekre szólt, akkor itt az ideje nyitni egyet. A legtöbb egyetem ugyanis csak azt a bankszámlát fogadja el, amit össze tud kötni a nevetekkel, illetve az adataitokkal. Ez fontos lehet, ha önköltséges képzésen tanultok majd, mert innen tudjátok átutalni a tandíjat az egyetem számlájára, valamint, ha ösztöndíjat kaptok, azt is ide küldik. Ezen kívül, ha valamiért fizetnetek kellene majd, (például: kredittúllépések, elbukott vizsgák, egyéni tanrend kérelmek) azt is így tudjátok majd rendezni.

A számlanyitáshoz és választáshoz itt találtok egy kis segítséget.

2. Megfelelő időpontok

Érdemes bevezetni egy rendszert, ami alapján tudjátok követni majd a programjaitokat, különös tekintettel az első pár hónapra. Kicsit szokatlan lesz az órarendetek, egy csomó tájékoztatón és gólyaprogramon vehettek majd részt, később pedig ott lesznek a ZH-k és a vizsgák, amiknek az időpontjaira szintén jó ha emlékeztek. Egy egyszerű határidőnapló is megteszi, de használhattok akár appokat vagy a Google calendart, a lényeg, hogy ti átlássátok a teendőiteket.

3. Egy jó jegyzetfüzet

Elég triviálisan hangzik, de nagyon nagy segítség lehet a félév végén, ha jól átláthatók a jegyzeteitek. A gimis „minden tárgyhoz egy füzet” nem feltétlenül a leghatékonyabb módszer a jegyzetek rendezésére, sokkal kényelmesebb, ha előre felosztott füzeteket vesztek. Így megússzátok szemeszterenként 1-2 füzettel és könnyedén visszakereshetők az információk. A laptopon való jegyzetelés is jó megoldás lehet, szuperül átlátható, ha rendszerben tartjátok, de ez csak akkor tud igazán hatékony lenni, ha nagyon profin gépeltek.

4. Vállalható e-mail cím

Az egyetemen általában elektronikusan kell elküldeni a beadandókat a tanároknak, éppen ezért javasolt csinálni egy e-mail fiókot, amiből könnyedén felismerhetők vagytok. Természetesen az sem hátrány, ha nem azon a cikis e-mailen keresztül kommunikáltok a tanáraitokkal, amit még 11 éves korotokban csináltatok.

5. Kapcsolatok

Sajnos az egyetemek nem arról híresek, hogy minden információt óriásplakáton hirdetnének. Sok dolognak nektek kell utánajárnotok, és mindezt sokkal könnyebb, egy jó kapcsolati hálóval végigcsinálni. Sok mindenben tudtok egymásnak segíteni, nem csak aktuális kérdésekben, a felsőbb évesek pedig rengeteg tanácsot tudnak adni olyan témákban is, amikről amúgy nem tájékoztatnak. Ha már most vannak egyetemista ismeőseitek, akkor érdemes őket már most felkeresni.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.