Egyetemi beiratkozás a gyakorlatban? Segítünk, hogy ne legyen káosz Felsőoktatás
Csik Veronika

Egyetemi beiratkozás a gyakorlatban? Segítünk, hogy ne legyen káosz

Tudjuk, hogy nehéz egy új rendszerbe beleszokni, hát még milyen nehéz megismerni azt. Most összeszedtük az általános információkat arról, milyen egy egyetemi beiratkozás a gyakorlatban, és összeszedtünk egy listát is arról, mit kell magatokkal vinnetek.

A személyes beiratkozást megelőzi a Neptunos beiratkozás, félévaktiválás. Hogyan? Mivel mindent csak akkor tudtok intézni, ha aktiváljátok a státuszotokat, például a tantárgyfelvételt is, ez az első lépés a Neptunban.

Arról, hogy mire jó még a Neptun és hogyan érdemes kezdeni vele a megismerkedést itt írtunk.

Szerencsére egyetemi éveitek alatt csupán egyszer kell beiratkoznotok, ezt követően viszont félévente kell majd bejelentkezni a következőre. Mindezt a Neptunon keresztül (Ügyintézés > Beiratkozás/Bejelentkezés), hogy folytatni kívánod a tanulmányaidat (aktív félév, folytatólagos), vagy halasztod a következő félévet (passzív félév, szüneteltetett).

Ahogy látjátok, ezt akkor is meg kell tennetek, ha nem akarjátok elkezdeni az egyetemet, azaz passziváltattok, csak az aktív félév helyett passzív státuszt kell kiválasztani. Arról, hogy milyen feltételekkel halaszthattok már az első félévben, itt írtunk le mindent. Bárhogy is döntötök a következő félévvel kapcsolatban, érdemes mindennek időben utánajárni - ne feledjétek, ha nem aktiváltok, nem lesznek vizsgáitok, de diákigazolványotok sem. Ha már a tantárgyfelvételnél jártok, mindenképp olvassátok el az ehhez készített kisokosunkat.

Vissza a beiratkozáshoz. Mielőtt elmentek a személyes beiratkozásra az egyetemetekre, érdemes néhány dolognak utánajárni: például ilyen papírokat kell magatokkal vinni. Ezt nyilván az egyetemetek már le is írta e-mailben, vagy ha nem kaptatok róla tájékoztatást, mindenképp nézzetek utána az intézmény honlapján.

Általánosságban miket szoktak kérni?

Összeszedtünk pár dokumentumot papírt, amire szükségetek lehet:

  • Beiratkozási lap, ez talán mindenhol elengedhetetlen, és ezért kell a Neptunban is beiratkozni – ezt ugyanis onnan tölthetitek le, a félévaktiválás után. Nagyon figyeljetek arra, hogy a helyes adataitok szerepeljenek a lapon, ha kell még a beiratkozás előtt módosítsatok, ha időközben megváltozott a lakcímetek vagy valami más. Honnan lehet beszerezni? Neptunban az Információ – Általános nyomtatványok menüpont alatt.
  • Személyes iratok: személyi igazolvány, lakcímkártya, adóazonosító kártya, TAJ-kártya
  • Miből jöttek össze a többletpontok? Ezt is igazolni kell sok egyetemen, méghozzá az eredeti doksikkal. Ezen felül kérhetik az érettségi bizonyítvány és középiskolai bizonyítvány másolatát is.
  • Kellhetnek az eredeti nyelvvizsga-bizonyítvány(ok) vagy annak közjegyző által hitelesített másolata(i), valamint ezek olvasható fénymásolata. A nyelvvizsga ugyanis majd a diplomához is kell, ha már most van, akkor az utolsó félévben legalább nem kell bemutatnotok.
  • Mivel a Neptunban pénzügyeket is intéztek majd – diákhitel, befizetések vagy ösztöndíjak -, több egyetem már a beiratkozásra kér egy igazolást saját névre szóló lakossági folyószámlaszámról. Ennek mindenképp nézzetek utána.

Persze az egyetemek még egyéb papírokat, igazolásokat is kérhetnek, mielőtt elindultok a nagy napra - aminek időpontjáról egyébként itt írtunk -, olvassátok el figyelmesen az egyetemi tájékoztatást, nehogy valami otthon maradjon.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.