Riasztó lemorzsolódási adatokkal küzd a felsőoktatás: van, ahol a hallgatók fele otthagyja az egyetemet Felsőoktatás
Csik Veronika - Szabó Fruzsina

Riasztó lemorzsolódási adatokkal küzd a felsőoktatás: van, ahol a hallgatók fele otthagyja az egyetemet

76 ezren kerültek be az idei felvételin valamelyik egyetemre vagy főiskolára, ez azonban közel sem jelenti azt, hogy ennyien diplomát is szereznek majd néhány év múlva: számos olyan képzés van, amelyet a hallgatók több mint fele félbehagy. Nem sikerült csökkenteni a lemorzsolódók arányát az elmúlt években, még mindig riasztó statisztikákkal szembesülnek az egyetemek.

A hároméves alapképzések több mint harmada abszolutórium nélkül zárul, jelentős a lemorzsolódás a műszaki, az informatikai és a természettudományi területen, de meglepően sokan hagyják ott a jogászképzést is - derül ki az Oktatási Hivatal friss elemzéséből. Kifejezetten rossz a helyzet a levelező és a fizetős képzéseken, gyakorlatilag minden második hallgató diplomaszerzés nélkül távozik az egyetemről.

Komoly az informatikushiány, és pont ezeken a szakokon a legnagyobb a lemorzsolódás

Bár az informatikai képzéseken valamivel jobbak az adatok, mint korábban, még mindig ezen a területen a legmagasabb azoknak az aránya, akik nem fejezik be tanulmányaikat: csak minden harmadik képzés zárul abszolutóriummal. A legnagyobb gond a programtervező informatikus szakon van: a képzések 56-60 százalékát félbehagyják.

Ez persze nem jó hír azoknak a cégeknek, amelyek eddig is csak nehezen tudtak informatikust találni. Egy januárban nyilvánosságra hozott felmérésből kiderült, hogy körülbelül kilencezer informatikai álláshely betöltetlen, de ha a mostani trendek folytatódnak, két év múlva akár 26 ezer is lehet a különbség a piaci kereslet és a különböző informatikai képzéseken frissen végzettek száma között.

Az osztatlan szakok közül (ilyen például az általános orvosi, a tanári, az állatorvosi) a jogászképzésen a legmagasabb a lemorzsolódók aránya, 41-46 százalék. Ez az egyetlen olyan osztatlan szak, amelyen több a lemorzsolódó hallgató, mint az abszolutóriumot szerző.

A gazdaságtudományi szakokon valamivel jobb a helyzet, a hallgatók "mindössze" harmada távozik diplomaszerzés nélkül az egyetemről: a népszerűségi lista élén álló gazdálkodási és menedzsment, turizmus-vendéglátás, pénzügy és számvitel képzésen 30-38 százalékos az arányuk.

Nem az egyetemen, utána "morzsolódik le" a legtöbb pedagógus

A pedagógusképzéseken viszonylag alacsony azoknak az aránya, akik félbehagyják tanulmányaikat - vagyis nem az egyetemen, hanem valamikor a diplomaszerzés után megy el a kedve az óvodai, iskolai munkától a pályaelhagyóknak.

A 2009/2010, a 2010/2011 és a 2011/2012-es tanévben kezdett, pedagógiai alapszakon tanuló hallgatók (például a leendő tanítók, óvodapedagógusok) 23-28 százaléka morzsolódott le, vagyis csak minden negyedik hallgató hagyta félbe az egyetemet, ami jóval alacsonyabb arány, mint az informatikai, a gazdasági vagy éppen a műszaki területen. A gyógypedagógia szakról még kevesebben esnek ki, 9-14 százalék között mozog a lemorzsolódók aránya.

De miért hagyják ott ilyen sokan az egyetemet?

A lemorzsolódással mindenki veszít: az állam és a hallgató (és a tanulmányokat finanszírozó szülők) pénzt, de a hallgatók éveket is. A korábbi felsőoktatási stratégia azt tűzte ki célul, hogy legalább 10 százalékkal csökkentik a lemorzsolódók arányát, de ez – mutatott rá az Állami Számvevőszék áprilisban nyilvánosságra hozott felsőoktatási helyzetelemzése – nem valósult meg, még mindig jóval magasabb, mint az EU-s átlag.

Az azonban némi reményre ad okot, hogy az elmúlt években végre elkezdték azonosítani a „rizikófaktorokat”. Több kutatás talált összefüggést az önköltséges képzés és az egyetem félbehagyása között (vagyis aki fizet a tanulásért, valamivel nagyobb eséllyel hagyja ott a szakot), úgy tűnik, hogy a tanulás mellett végzett munka is szerepet játszhatmás tanulmányok többek között a hallgatók anyagi nehézségeire vezetik vissza a problémát, de fontos tényezőnek tűnnek a tanulmányi nehézségek is. És persze vannak hallgatók, akik egész egyszerűen csalódtak a képzésben és/vagy a felsőoktatásban, mert például középiskolásként nem kaptak elegendő segítséget a pályaválasztáshoz.

A "csalódottokról" részletes adatokat közöl az Eurostudent kutatás nemrég nyilvánosságra hozott gyorsjelentése. Nyolcezer magyar hallgatót kérdeztek a tanulmányairól, szociális és egyéb körülményeiről. A legérdekesebb válaszok az „általad végzett képzést másoknak is ajánlanád-e?” kérdésre érkeztek. A hallgatók mindössze 26 százaléka tudta ezt magabiztosan kijelenteni, további 30 százalék nem annyira magabiztosan ugyan, de nagyjából egyetért azzal, hogy másoknak is ajánlaná a szakját, 22 százalék a 3-ast jelölte meg, vagyis maga sem tudja, minden ötödik hallgató pedig egyáltalán nem ajánlaná a képzést másoknak.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.