Így kell diákigazolványt igényelni: három egyszerű lépés az új kártyáért Felsőoktatás
Csik Veronika

Így kell diákigazolványt igényelni: három egyszerű lépés az új kártyáért

Tudjuk, hogy nem egyszerű gólyának lenni: sok ügyintézés, határidők és furcsa rendszerek. Ne izguljatok, segítünk, hiszen minden leendő elsőéves egyik fontos feladata a diákigazolvány-igénylés. Mutatjuk, hogy juthattok új kártyához, és hol indíthatjátok el az igénylést.

Először azt érdemes tisztázni, hogy a középiskolai diákigazolványotok alapvetően október 31-ig érvényes. Ettől függetlenül érdemes a felsőoktatási diákigazolvány igénylését minél hamarabb elkezdni, mert hetekbe telik a kártyák legyártása.

1. lépés: a NEK-adatlap

Az első lépést már most megtehetitek, ugyanis nem kell hozzá se Neptun-kód, se egyetemi adatlap. A NEK- azonosítót okmányirodában/kormányablakban tudjátok beszerezni, szerencsére lakhelytől függetlenül bárhova mehettek. Kaptok majd egy papírt, amin rajta lesz a NEK (Nemzeti Egységes Kártyarendszer Adatlap) azonosítótok, amivel meg tudjátok kezdeni a diákigazolvány igénylését.

Mint a jó matekosok, ne felejtsetek el ellenőrizni már az első lépés után is. Nézzétek meg, hogy a Neptunban szereplő adatok - születési név, anyukátok születése neve, nem, állampolgárság, születési hely, születési idő - karakterre pontosan megegyeznek-e a NEK-adatlapon lévőkkel. Ha nem, még javíthattok.

A NEK adatlapon szereplő NEK azonosító/kód egyébként egy 16 karakter hosszúságú azonosító kód, ez a későbbiekben még fontos szerepet fog játszani. Ha már van ilyenetek, és nem változtak az adataitok, 5 évig felhasználhatjátok a korábbit, így nem kell ismét okmányirodába menni.

2. lépés: a jó öreg Neptun

Ha még nem vettétek fel a tantárgyaitokat, akkor ez lesz az első kalandotok. Amint megvan a Neptun-kódotok, elindulhat az ügyintézés. Persze ehhez az is kell, hogy aktívra állítsátok a féléveteket az Ügyintézés/Beiratkozás/Bejelentkezés menüpont alatt. Ha passziváltatnátok, akkor ezt van egy rossz hírünk: nem tudtok diákigazolványt igényelni.

Az igénylést a Neptunban az ügyintézés fül, diákigazolvány igénylés menüpont alatt, az új felvételre kattintva tehetitek meg.

  • A sorszám mezőbe kell felvinni a NEK-kódot (elválasztó jelek nélkül; betűket nagybetűvel megadva.)
  • A legördülő menüből ki kell választani az igénylés típusát (első igénylés, elveszett, stb.)
  • A képzés mezőben az a képzés fog megjelenni, amelyikkel bejelentkeztetek a Neptunba. Amennyiben valaki több képzéssel rendelkezik, azon a képzésen kezdje el az igénylést, melyre kérni szeretné a diákigazolványát. Képzésváltás a Neptun bal felső sarkában lévő „Képzés” link segítségével lehetséges.

3. lépés: várni és várni

Általában a diákigazolványokat 30-60 nap alatt kiküldik a megadott címre, de ha nem érkezik meg, akkor az intézményi ügyintéző a diákigazolvány elkészültéig egy Igazolást (ún. "ideiglenes diákigazolványt") állíthat ki nektek, amellyel a diákigazolványhoz kapcsolódó, állam által garantált kedvezmények igénybe vehetők.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.