A Magyar Teátriumi Társaság szerint az SZFE-n nem elég színvonalas az oktatás Felsőoktatás
Eduline/MTI

A Magyar Teátriumi Társaság szerint az SZFE-n nem elég színvonalas az oktatás

A Magyar Teátriumi Társaság közleményt írt az SZFE átalakításával kapcsolatban és véleményezte is azt. Szerintük az egyetem sok szempontból elavult.

A Színház- és Filmművészeti Egyetem nemrég a sajtóból tudta meg, hogy szeptembertől alapítványi fenntartóhoz kerül. Azóta sokan nyilvánosan kiálltak az egyetem mellett, valamint petíció is indult. Tegnap délután Ne szavazd meg! #freeSzFE címmel az Uránia előtt tüntetést szerveztek, több százan gyűltek össze a Színművészetinél.

A Magyar Teátriumi Társaság közleményéből kiderül, hogy az SZFE vezetősége néhány napja levélben fordult a Magyar Teátrumi Társasághoz (MTT). Azt kérték, hogy fogalmazzák meg kérdéseiket és véleményüket az egyetem modellváltásával kapcsolatban. Az MTT közleményében leszögezi, hogy semmilyen jogi viszonya nincs az SZFE-hez.

„Az Egyetem nem tagja a Teátrumi Társaságnak, így az alapszabályunk által a tagjaink számára biztosított és elvárt érdekképviseletet sem tudjuk az SZFE felé ellátni. Véleményünk, meglátásaink azonban természetesen vannak” – olvasható a nyílt levélben.

A Magyar Teátrumi Társaság megalakulása óta hangsúlyosan azt az álláspontot képviseli, hogy a színházi és filmes felsőfokú képzés nyerje vissza régi rangját.

- írják a folytatásban.

Úgy gondolják, hogy a Színház- és Filmművészeti Egyetem infrastrukturális állapota, épületeinek, előadótermeinek minősége siralmas. Gyászosnak nevezik a munka- és oktatási körülményeket is egyetemen. Az oktatási minőséget is alacsony színvonalúnak tartják, és úgy vélik, hogy az egyetem nemzetközi kapcsolatrendszere folyamatosan gyengül. Szerintük az egyetemen végzett hallgatók nem szolgálják ki a magyar kőszínházi hálózatot. Úgy látják, hogy az elmúlt évtizedek során a tudományos és menedzsment tevékenység nem újult meg.

Mindezen fentiek igazolják, sőt elengedhetetlenné teszik, hogy a hazai színházi és filmes felsőfokú képzésben változások történjenek.

- olvasható a közleményben.

Szerintük a modellváltás több lehetőséget is kínál. Megemlítik többet között, hogy átalakulás esetén három évre előre tervezhető lesz az egyetem gazdálkodása, hogy nyitottabb és modernebb lesz az intézmény, illetve a modellváltás növelni fogja az egyetem függetlenségét, mert szerintük a közvetlen állami irányítás helyett egy szakmai alapon szerveződő alapítvány látja majd el a fenntartói feladatokat. Véleményük szerint a modellváltás lehetővé teheti, hogy az SZFE karakteresebb nemzetközi szerepet töltsön be, nyisson az új képzési formák és irányok felé, megpezsdítse és élettelivé tegye külföldi szakmai kapcsolatait.

„A modell-váltás lehetőséget kínál arra, hogy az SZFE végzett hallgatói kiszolgálják a hazai színházi és filmes szakma egészét: földrajzi értelemben is, a különböző színházi és filmes irányzatok tekintetében is, a számtalan színházi- és filmes "háttérszakma" tekintetében is” - teszik hozzá.

Hol voltak a legmagasabb ponthatárok a tavalyi felvételin?

Kíváncsian várjuk, hogy vajon idén hogy alakulnak a ponthatárok, most pedig megnéztük, hogy tavaly mely szakokon voltak a legmagasabbak, vagyis hova volt a legnehezebb bekerülni.

    

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!

„A tananyag is jobban megmarad, ha valamilyen élményt vagy emléket tudnak hozzá kötni” Közoktatás Székács Linda

„A tananyag is jobban megmarad, ha valamilyen élményt vagy emléket tudnak hozzá kötni”

Bóják között szlalomozó, alagutakon átbújó macskák. Így is lehet irodalmat tanulni vagy épp kötelező olvasmányokból számot adni a Terápiás és Segítő Macskákért Alapítvány rendhagyó irodalomóráján. A tanulás így nem csak szórakoztató, de észrevétlen is lehet, és olyan gyerekek is bevonódnak az órákba, akik általában vagy nem szólalnak meg, vagy a zavaró viselkedésükről ismertek.