Százezer egyetemi tanárt bocsáthatnak el Oroszországban Felsőoktatás
Eduline

Százezer egyetemi tanárt bocsáthatnak el Oroszországban

Egyre kevesebb hallgató jelentkezik az orosz felsőoktatási intézményekbe – szakértők szerint emiatt 2020-ra körülbelül százezer egyetemi oktatónak szűnhet meg az állása.

Társadalomtudósok jóslata szerint a következő kilenc évben a magánegyetemek, valamint az állami egyetemek kihelyezett karainak fele kénytelen lesz bezárni – adta hírül az orosz 1-es csatorna nyomán a University World News.

A jelentkezési adatok valóban aggasztóak: idén az összesen 484 ezer államilag finanszírozott helyre nagyjából mindössze 474 ezren, vagyis körülbelül 10 ezerrel kevesebben felvételiztek. Elemzők szerint a jelentkezők száma jövőre még tovább csökkenhet.

„Idén több mint 100 felsőoktatási intézménybe adtak be kevesebben felvételi kérelmet. Az energetikai, a kohászati, a közlekedési és az építészeti karokon a legrosszabb a helyzet” – mondta Sergei Fursenko oktatási miniszter, aki szerint a probléma oka egyrészt az, hogy a jelentkezők kevés ponttal szeretnének bejutni az egyetemekre, de a népességcsökkenés is komoly gondot okoz. Az orosz felsőoktatást a szakemberek szerint ráadásul áthatja a korrupció - összefoglalónkat itt olvashatod el.

Lakat kerülhet számos orosz egyetemre


A rendszerváltás miatt kevesebb az egyetemista

Az érettségizők száma az 5 évvel ezelőtti 1,2 millióról 800 ezerre esett, míg az államilag támogatott egyetemi férőhelyek száma nem változott. A szakértők szerint a legjelentősebb csökkenés 2012 és 2015 között várható, amikor az érettségizők száma további 25 százalékkal esik vissza. Néhány régióban azonban még ennél is rosszabb lesz a helyzet.

Vladimir Vasilyev, a szentpétervári rektori tanács elnöke szerint a helyi egyetemeken 2005 óta látványosan, évi 8-9 százalékkal csökken a jelentkezők száma. „A mostani felvételizők többsége az 1990-es évek elején, vagyis a Szovjetunió összeomlása idején jött világra, amikor a születési ráta erősen lecsökkent” – magyarázza az elnök.

Egyes források szerint az oktatási minisztérium 2012-re újragondolja az államilag finanszírozott helyek számát a hallgatóhiánnyal küzdő egyetemeken, valamint arra ösztönzi majd az intézményeket, hogy magasabb ösztöndíjakkal és karrier-tanácsadással tegyék vonzóbbá az oktatást.

eduline