"Kézzel sodort cigarettacsikkel kövezik halálra az egyetemen" Felsőoktatás
Eduline

"Kézzel sodort cigarettacsikkel kövezik halálra az egyetemen"

Gyűlések, tiltakozások és aláírásgyűjtések – több amerikai főiskola és egyetem vált híressé az elmúlt években a hallgatók tiltakozásairól. A Huffington Post összeállította a „legkülöncebb” intézmények listáját.

Occidental College

A Los Angeles-i főiskola hallgatói már az 1970-es években felhívták magukra a figyelmet azzal, hogy 7000 aláírást gyűjtöttek össze és küldtek el Washingtonba tiltakozásul a vietnami háború ellen. A diákok az azóta eltelt évtizedekben is folyamatosan tüntettek az emberi jogokért, az 1990-es években pedig elkötelezett hirdetői voltak az iskolai sokszínűségnek. A főiskolán különböző csoportok működnek, amelyek egy-egy ügyre koncentrálnak: vannak, akik a melegek jogaiért küzdenek, mások a környezetvédelmet és az újrahasznosítást hirdetik, sokan pedig az etnikai kisebbségeket ért sérelmek ellen tiltakoznak.

Hillsdale College és a Bard College

A michigani Hillsdale College konzervatív pénzügyi nézetei miatt került fel a listára. Alapelvük az függetlenség,  vagyis az intézmény nem fogad el semmilyen állami támogatást. A Bard College más értelemben megy szembe a kormánnyal. „Sokkal inkább aggódunk azért a terrorizmusért, amelyért a kormányunk felelős, mint azért, ami az Egyesült Államokat fenyegeti” – nyilatkozta a főiskola egyik diákja.

A Bard College - másképp értelmezik a terrorizmust, mint az amerikai kormány


Hampshire College

A Princeton Review által csak „szandált hordó, faölelgető vegetáriánusokként” jellemzett Hampshire-diákok 2011-ben megakadályozták, hogy a campuson tartsanak meg egy konferenciát, amelyen az izraeli hadsereg egyik őrmestere tartott beszédet. Ugyanez a csoport, a „diákok a palesztin igazságért” – saját bevallásuk szerint – nyomást gyakorolt az intézmény vezetőire, hogy „határolódjanak el hat olyan cégtől, amely emberi jogokat sért Palesztinában”. Több száz diákot és tanárt vontak be a kampányba, és több mint nyolcszáz aláírást gyűjtöttek össze.

College of the Ozarks

A missouriban található konzervatív főiskola kemény szabályairól híres. A diákok hetente 15 órát dolgoznak, amellyel kiváltják a tandíjat, ám ezt megelőzően, gólyaként meg kell fogadniuk, hogy hűek maradnak az iskola alapelveihez, és viselik az előírt egyenruhát.  A katonás iskolát a Princeton Review „kőszikla józanságúként” jellemezte, amely „fennállását többek között annak köszönheti, hogy diákjai számára tilos az alkohol-, illetve drogfogyasztás”. Az intézmény honlapján található ismertető alapján az iskola gazdaságilag is konzervatív: elutasítják az adósságot, és semmilyen állami kölcsönre épülő programban nem vesznek részt.

Warren Wilson College

Talán hihetetlennek hangzik, de van olyan felsőoktatási intézmény az Egyesült Államokban, ahova republikánus diák még nem tette be a lábát, legalábbis ezt írja a liberális nézeteiről ismert Warren College egyik diákja, aki szerint egy republikánus tanulót valószínűleg kézzel sodort cigarettacsikkekkel „köveznének” halálra az egyetemen. Az iskolában számos csoport él egymás mellett, többek között a demokraták, a zöldek és az anarchisták, a  legnépszerűbb képzés a környezettudomány, az angol és az úgynevezett outdoor leadership (a hallgatók a szabadban tanulnak a természetről, etikai és technikai ismereteket szereznek, majd maguk is túravezetőkké válhatnak). A campuson található kollégium szobái voltak a világ első öko-hálótermei, amelyek a fürdőkhöz hasonlóan koedukáltak.

A Warren Wilson College egyik biofarmja


Brigham Young University

A Utahban lévő Brigham Young University szigorú alapelvek szerint működik, olyannyira, hogy a hallgatók csak külön engedéllyel növeszthetnek szakállat. A szabályzat kitér a homoszexualitásra is, amelyet „helytelennek” nevez – néhány éve a kódex még azt is tiltotta, hogy a diákok meleg fiatalokkal tartsanak fenn kapcsolatot. 2006-ban öt egyetemista ellen indult eljárás, mert részt vettek egy melegfelvonuláson.

Christendom College

A katolikus főiskola – amely 1977 óta működik – alaptanterve szerint megtanítja a diákokat arra, hogy „meg tudják különböztetni az igazságot a hibáktól, majd pedig pontosan, hatékonyan és meggyőzően tudják az igazságot tolmácsolni másoknak”. Mindezt olyan tantárgyak oktatásával teszik, mint a nyugati civilizáció irodalma, a bevezetés a filozófiába, a matematika vagy a katolikus doktrínák alapjai.

eduline
Megjöttek a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint - kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on Közoktatás Székács Linda

Megjöttek a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint - kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.