Újabb magyar egyetem került a világ legjobbjai közé Felsőoktatás
Eduline

Újabb magyar egyetem került a világ legjobbjai közé

Bemutatták a QS Quacquarelli Symonds 2011-es felsőoktatási rangsorát a legjobb szociológiai és politikatudományi képzésekről: Magyarországról egyedül a Közép-európai Egyetem (CEU) került fel a kétszázas listára.

A CEU képzése a QS szociológiai rangsorának a 101-150. helyén szerepel, Közép-Európa egyetemei közül csak a University of Vienna és a prágai Károly Egyetem került fel a kétszáz legjobb, társadalomtudományi szakokat indító egyetem listájára. A világ felsőoktatási intézményeinek nemzetközi tanulmányok és politikatudományi képzései közül szintén kiemelték a Közép-európai Egyetemet, amely az 51-100. helyet szerezte meg – ezzel egy mezőnyben van a George Washington Universityvel, a stockholmi, az amszterdami, a glasgow-i és a birminghami egyetemmel.

A szociológiai képzések QS-rangsora

2009-ben a Center for Higher Education Development sorolta az ötvenkét legkiválóbb európai politológiai intézmény közé a Közép-európai Egyetem Politikatudományi Tanszékét, amely öt csillagot kapott a minősítési eljárásban. A Die Zeit című német lapban publikált felmérés készítői négyezer európai felsőoktatási intézmény teljesítményét vetette össze: azok az egyetemek, amelyek legalább két csillagot kaptak, bekerültek a „kiválók csapatába”.

A QS június közepén bemutatott filozófiai rangsorában a 101-150. helyen szerepel a CEU: a szomszédos országok felsőoktatási intézményei közül csak a University of Vienna és a University of Ljubljana került fel a listára. A CEU Business School a QS üzleti képzéseket összegző rangsorában is évről évre az első negyven közé kerül: 2009-ben a harminckilencedik, 2010-ben pedig a huszonkettedik helyet szerezte meg.

A CEU egyik budapesti épülete. A szociológiai és a politikatudományi képzés is a legjobb 200 közé került

A Lidove noviny cseh napilap a jogi tanszéket választotta Közép-Európa legjobbjának márciusban: az elemzés előre meghatározott intézményeket állított sorba a 2009-es publikációk alapján: a CEU jogi tanszékének oktatóinak egy év alatt harminchét tanulmányuk jelent meg, de a napilap cikke az állandó státuszban lévő professzorok számát, valamint az 5:1-es tanár-diák arányt is kiemelte. Milyen felsőoktatási világrangsorokban szerepelnek magyar egyetemek? Összefoglalónkat itt olvashatod el.

Mi a QS?
A QS Quacquarelli Symonds cég 2004 óta minden évben elkészíti a felsőoktatási intézmények világrangsorát. A rangsor első húsz helyén minden évben szerepel a Harvard, a Cambridge, a Yale, az Oxford, a MIT, a University of Princeton és a University College London.

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem a földtudományi képzések világrangsorában a 101-150. helyen szerepel, egy mezőnyben a berlini Freire Universitättel, a japán Hokkaido egyetemmel, valamint a The Hong Kong Universityvel. A világ legjobb vegyészmérnöki képzéseinek kétszázas listájára a Szegedi Tudományegyetem szakjai is felkerültek - az intézmény a 151-200. helyet szerezte meg. Melyik világrangsorban került be a legjobbak közé az ELTE és a szegedi egyetem? Összefoglalónkat itt olvashatod el.

eduline

Matekérettségi 2025: ezeket fogalmakat, összefüggéseket és tételeket kérhetik középszinten Érettségi-felvételi Kurucz Tünde

Matekérettségi 2025: ezeket fogalmakat, összefüggéseket és tételeket kérhetik középszinten

Hatványozás azonosságai, függvények jellemzése és grafikus manipulációk – csak néhány olyan összefüggés, fogalom és feladat, amit minden diáknak tudnia kell, aki idén májusban matekból érettségizik. Összegyűjtöttük, mi mindent kell(ene) átvenni szűk egy hét alatt azoknak, akik középszinten vizsgáznak matekból.