Újabb magyar egyetem került a világ legjobbjai közé Felsőoktatás
Eduline

Újabb magyar egyetem került a világ legjobbjai közé

Bemutatták a QS Quacquarelli Symonds 2011-es felsőoktatási rangsorát a legjobb szociológiai és politikatudományi képzésekről: Magyarországról egyedül a Közép-európai Egyetem (CEU) került fel a kétszázas listára.

A CEU képzése a QS szociológiai rangsorának a 101-150. helyén szerepel, Közép-Európa egyetemei közül csak a University of Vienna és a prágai Károly Egyetem került fel a kétszáz legjobb, társadalomtudományi szakokat indító egyetem listájára. A világ felsőoktatási intézményeinek nemzetközi tanulmányok és politikatudományi képzései közül szintén kiemelték a Közép-európai Egyetemet, amely az 51-100. helyet szerezte meg – ezzel egy mezőnyben van a George Washington Universityvel, a stockholmi, az amszterdami, a glasgow-i és a birminghami egyetemmel.

A szociológiai képzések QS-rangsora

2009-ben a Center for Higher Education Development sorolta az ötvenkét legkiválóbb európai politológiai intézmény közé a Közép-európai Egyetem Politikatudományi Tanszékét, amely öt csillagot kapott a minősítési eljárásban. A Die Zeit című német lapban publikált felmérés készítői négyezer európai felsőoktatási intézmény teljesítményét vetette össze: azok az egyetemek, amelyek legalább két csillagot kaptak, bekerültek a „kiválók csapatába”.

A QS június közepén bemutatott filozófiai rangsorában a 101-150. helyen szerepel a CEU: a szomszédos országok felsőoktatási intézményei közül csak a University of Vienna és a University of Ljubljana került fel a listára. A CEU Business School a QS üzleti képzéseket összegző rangsorában is évről évre az első negyven közé kerül: 2009-ben a harminckilencedik, 2010-ben pedig a huszonkettedik helyet szerezte meg.

A CEU egyik budapesti épülete. A szociológiai és a politikatudományi képzés is a legjobb 200 közé került

A Lidove noviny cseh napilap a jogi tanszéket választotta Közép-Európa legjobbjának márciusban: az elemzés előre meghatározott intézményeket állított sorba a 2009-es publikációk alapján: a CEU jogi tanszékének oktatóinak egy év alatt harminchét tanulmányuk jelent meg, de a napilap cikke az állandó státuszban lévő professzorok számát, valamint az 5:1-es tanár-diák arányt is kiemelte. Milyen felsőoktatási világrangsorokban szerepelnek magyar egyetemek? Összefoglalónkat itt olvashatod el.

Mi a QS?
A QS Quacquarelli Symonds cég 2004 óta minden évben elkészíti a felsőoktatási intézmények világrangsorát. A rangsor első húsz helyén minden évben szerepel a Harvard, a Cambridge, a Yale, az Oxford, a MIT, a University of Princeton és a University College London.

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem a földtudományi képzések világrangsorában a 101-150. helyen szerepel, egy mezőnyben a berlini Freire Universitättel, a japán Hokkaido egyetemmel, valamint a The Hong Kong Universityvel. A világ legjobb vegyészmérnöki képzéseinek kétszázas listájára a Szegedi Tudományegyetem szakjai is felkerültek - az intézmény a 151-200. helyet szerezte meg. Melyik világrangsorban került be a legjobbak közé az ELTE és a szegedi egyetem? Összefoglalónkat itt olvashatod el.

eduline

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.